Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
20/02/2021 - 11:15

Chciał wyłudzić 70 tysięcy złotych. Mówił, że spowodował wypadek

Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Dzwonią do starszych osób i podają się za wnuczka, policjanta, pracownika opieki społecznej… Wykorzystują zaufanie i dobre serce starszych osób, czyhając na ich oszczędności. W taki właśnie sposób omal nie została oszukana mieszkanka Limanowej.

Do 79-letniej mieszkanki Limanowej zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że jest jej wnukiem. Mówił, że spowodował wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, musi natychmiast wpłacić aż 70 tysięcy złotych. Nie miał przy sobie takiej sumy, dlatego o pomoc prosił seniorkę.

Na szczęście kobieta była bardzo ostrożna, rozłączyła się i skontaktowała z prawdziwym wnukiem, aby zweryfikować podane przez oszusta informacje. Jak widać, apele policjantów publikowane w mediach przynoszą efekty i seniorzy nie dają się już tak łatwo oszukać.

- Schemat działania oszusta zawsze jest podobny. „Babciu, miałem wypadek. Pilnie potrzebuję pieniędzy” – mówi do słuchawki oszust. „A kto dzwoni? To ty Adam?” – pyta ofiara wskazując oszustowi imię prawdziwego wnuka. „Tak, to ja” – odpowiada oszust, podając się za Adama, Kubę, Wojciecha itd., w zależności od tego co usłyszy w słuchawce – przestrzegają policjanci.

Zobacz też Perfidne oszustwa w Gródku nad Dunajcem. Gmina ostrzega mieszkańców

Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i "dobre serce" starszych osób. W trakcie rozmowy zazwyczaj proszą o pożyczkę i zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny, np. bliski przyjaciel. Opisują bardzo trudną sytuację w której się znaleźli np. wypadek drogowy, operację ratującą im życie czy okazjonalne kupno samochodu, za który muszą zapłacić „od ręki” by nie stracić korzystnej dla nich okazji.

Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu, dlatego najpierw należy upewnić się czy faktycznie dzwonił ktoś z rodziny lub jej bliskich znajomych. Najlepiej wykonać telefon zwrotny do krewnego czy wnuka, za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.

- Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy taką sytuację zgłosić pod numer alarmowy 112 – apelują policjanci. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjna Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021