Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
03/11/2021 - 12:40

Sądecki terenowy oddział Centrum Krwiodawstwa zmienił swoją siedzibę. Dlaczego?

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu wyprowadził się z kamienicy przy ul. Kazimierza 9a. Ten adres był od wielu lat znany wszystkim krwiodawcom z całego regionu. Sądecki oddział RCKiK w Krakowie przeniósł się do tymczasowej siedziby przy remizie OSP w Biegonicach. Ale to jeszcze nie koniec przenosin.

Na czas przeprowadzki  krwiodawcy, którzy chcieli oddać krew mogli to zrobić wczoraj w specjalnym autobusie, który stanął na sądeckim rynku. Dzisiaj autobus (mobilny punkt krwiodawstwa) stoi przed siedzibą Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu przy ul. Witosa.

Od 4 listopada działać będzie już tymczasowy punkt w OSP Biegonice – od 7.00 do 12.00. W listopadzie planowane są akcje wyjazdowe. Krew będzie można oddać między innymi w niedzielę w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy-Zdroju. Podobne akcje będą organizowane w Rytrze, w Łącku, w Nowym Sączu i w Ptaszkowej.

Sądecki oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 9a mieścił się od osiemnastu lat. Co się więc stało, że siedziba, do której krwiodawcy zgłaszali się, by oddać krew – lek ratujący ludzkie życie - musiała się z tej kamienicy wyprowadzić – na pobyt tymczasowy – do remizy OSP w Biegonicach?

- Terenowy Oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie przez wiele lat mieścił się w kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 9a – powiedziała Sądeczaninowi lek. Beata Mazurek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. – Ten lokal był wynajmowany od Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Okazało się po przeprowadzonych przeglądach, że stan techniczny tego budynku jest zły i stało się jasne, że musimy sobie szukać nowej siedziby. Byliśmy zobowiązani do opuszczenia tej kamienicy i to jak najszybciej.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie stanęło przed pilną koniecznością znalezienia nowego lokum dla sądeckiego oddziału terenowego. Poszukiwania prowadzone były od roku. Nie było to łatwe, bo lokal musiał spełniać przede wszystkim wymogi Sanepidu. Na szczęście udało się taki lokal znaleźć przy ul. Kochanowskiego 15.

- Jest to lokal w budynku, w którym mieści się przychodnia – mówi nasza rozmówczyni. – Projekt zmian, dostosowujących pomieszczenia do obowiązujących nas przepisów już posiadamy. Teraz będziemy wyłaniać wykonawcę, który podejmie się tego zadania. Mamy nadzieję wprowadzić się do tej siedziby na początku przyszłego roku. Natomiast w tym okresie przejściowym oddział terenowy RCKiK w Nowym Sączu zawiesza swoją działalność. Będziemy organizować akcje w systemie mobilnego poboru na terenie powiatu nowosądeckiego..

To jednak nie będzie koniec przenosin sądeckiego terenowego oddziału.

- Rozmawiamy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, by pozyskać działkę na ul. Sienkiewicza 55 (na której stoi obecnie pusty budynek, w którym kiedyś mieściła się Komenda Miejska Policji). Prowadzimy rozmowy, które są zaawansowane. – dodaje szefowa RCKiK w Krakowie. - Plany są takie, aby na tej działce, jeśli ją pozyskamy wybudować nową, stałą siedzibę dla oddziału terenowego RCKiK w Nowym Sączu. Trzeba będzie oczywiście zabezpieczyć na to środki. Są to nasze przyszłościowe plany.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu