Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
13/08/2022 - 00:40

Czy masz nerwicę? Objawy i leczenie zaburzeń nerwicowych

​Strach jest normalną i potrzebną emocją, która nas chroni przed zagrożeniem, o tyle przedłużający się lęk jest patologiczny. Jeśli doświadczasz nawracającego (i nieuzasadnionego) lęku, panicznych lub obsesyjnych myśli oraz szeregu objawów fizjologicznych związanych z pobudzeniem układu nerwowego, możliwe, że zmagasz się z nerwicą. Jakie są główne przyczyny nerwic, które jej rodzaje rozpoznaje się najczęściej, a także jak pokonać nerwicę?

Według bieżących danych, zaburzenia nerwicowe dotykają w naszym kraju 8 mln osób, w tym również około 20 proc. dzieci. Skala problemu jest więc naprawdę duża, na szczęście pomoc jest dostępna i to właściwie bez wychodzenia z domu. 

Nerwicami określa się zaburzenia psychiczne, których główne objawy są napady lęku i niepokoju, czasem o bardzo dużym nasileniu, których chory nie potrafi zignorować. Towarzyszą im problemy z koncentracją, zaburzenia snu (nadmierna senność lub problemy z zasypianiem), utrzymujące się uczucie napięcia, a także ciągłe zamartwianie się.  Zazwyczaj pojawiają się one w wieku od 25 do 45 lat i dotyczą przede wszystkim kobiet (kobiety chorują trzykrotnie częściej, aniżeli mężczyźni).

Przyczyny nerwic są różne, od silnych emocjonalnie przeżyć, przez urazy psychiczne, aż po przewlekły stres doświadczany na co dzień. Nerwice mogą mieć jednak różne oblicza, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Skąd się biorą zaburzenia nerwicowe?

Nie sposób wskazać jednej przyczyny rozwoju zaburzeń nerwicowych. Bywa, że odpowiedzialnych jest kilka czynników działających jednocześnie. Najczęściej wskazuje się na konflikty i sprzeczności wewnętrzne, z którymi chory nie potrafi sobie poradzić. To rozdźwięk między potrzebami a obowiązkami, czy dążeniami a rzeczywistymi możliwościami danej osoby, która nie potrafi im sprostać. Z takimi problemami borykają się zwłaszcza osoby lękliwe, z niską samooceną, a także te dążące do nadmiernej perfekcji i wykazujące dużą potrzebę kontrolowania sytuacji. 

Innym czynnikiem wyzwalającym zaburzenia nerwicowe jest silny stres, życie i praca pod ciągłą presją czy przebyta trauma, jak wypadek komunikacyjny, czy śmierć bliskiej osoby. Czynnikiem sprawczym mogą być także choroby przewlekłe lub stany nagłe, jak niespodziewana operacja, czy poważny uraz.

Najczęstsze objawy nerwic

Objawy nerwicy mogą być różne, przy czym zazwyczaj jest to lęk napadowy albo uogólniony. O ile pewna doza lęku jest w życiu normalna, to gdy nie ma on pokrycia w świecie zewnętrznym, wówczas w sposób znaczący utrudnia życie codzienne, w tym budowanie relacji z bliskim i prowadzenie satysfakcjonującego życia zawodowego.

Objawy nerwicy pojawiają się też na poziomie ciała i najczęściej są to:

  • przyspieszone bicie serca,
  • drżenie rąk,
  • nadmierna potliwość,
  • bóle głowy,
  • uczucie suchości w jamie ustnej,
  • wzdęcia brzucha oraz bóle w tym rejonie,
  • kłucie w sercu,
  • zasłabnięcia,
  • zaciskanie żuchwy.

Są to ogólne symptomy, które najczęściej towarzyszą nerwicy, mogą one jednak różnić się w zależności od rodzaju zaburzenia. Np. w przypadku nerwicy neurastenicznej zazwyczaj obecne są duże problemy ze skoncentrowaniem się, a także przewlekłe zmęczenie.

Nerwica - leczenie zaburzeń lękowych

Jak wyleczyć nerwicę i pozbyć się nieuzasadnionego poczucia lęku, stresu i napięcia? Powrót do zdrowia jest procesem długofalowym. Leczenie musi być kompleksowe, bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem psychiatrą oraz neurologiem.

Podstawowym elementem leczenia jest psychoterapia (np. psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna) oraz farmakoterapia (leki są podstawą długoterminowego leczenia, szczególnie u osób z lękami napadowymi, fobią społeczną, czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi). W zależności od rodzaju nerwicy mogą to być leki uspokajająco-nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe lub preparaty z innych grup. Odpowiednio dobrane środki lecznicze przynoszą poprawę, zdarza się, że całkowicie eliminują uciążliwe symptomy.

Zobacz też: Kamica żółciowa: gdy w układzie trawiennym pojawiają się kamienie

Jak o siebie zadbać?

Oprócz terapii warto prowadzić zdrowy tryb życia i wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Aby wesprzeć leczenie zaburzeń lękowych należy zadbać o zdrowy sen, czas na bierny i aktywny odpoczynek oraz angażować się w czynności, które sprawiają Ci radość. Sport, a nawet delikatny, ale regularny wysiłek fizyczny, spowoduje wytwarzanie się w organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Ponadto, ważne jest utrzymywanie kontaktów towarzyskich, ale z osobami, których towarzystwo autentycznie Ci służy i sprawia przyjemność. Nie należy nadużywać alkoholu, palić papierosów i pić zbyt dużo kawy. Nikotyna, kofeina i alkohol to substancje psychoaktywne, które powodują, że objawy lęku się nasilają.

Zdjęcie: www.freepik.com







Dziękujemy za przesłanie błędu