Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
03/12/2016 - 18:20

Uczniowie z „kolejówki” chcą elektronicznie sprawdzać obecność

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu: Szymon Fecko i Dominik Dzik z klasy 3BT skonstruowali Elektroniczny System Sprawdzania Obecności, narzędzie, które pozwala zautomatyzować tę czynność. Zapowiada się rewolucja w szkole? Na razie nie, bo na wdrożenie systemu trzeba nakładów finansowych.

Uczniowie zajęli I miejsce w VI Pikniku Edukacyjnym w „Elektryku”, w kategorii Elektronika i elektrotechnika. Cały proces tworzenia zwycięskiego projektu nadzorował nauczyciel przedmiotów zawodowych Nikodem Bulanda.

– Wiemy doskonale, że ręczne sprawdzanie obecności na każdej lekcji jest czasochłonne. Urządzenie, które zostało przedstawione, ma usprawnić ten proces. Polegało to będzie na zainstalowaniu w pobliżu wejścia do sali lekcyjnej czytnika, oraz panelu, który działa w sieci lokalnej. Ogólna zasada działania polega na tym, że nauczyciel przychodzi do sali, przykłada do czytnika swoją kartę  lub używa logowania manualnego. Następnie wchodzący uczniowie przykładają swoje breloki do czytnika  lub używają logowania manualnego – tłumaczy Monika Nowogórska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu.

Czytaj: Uczeń „Elektryka” zbudował elektromagnetyczne działo. Zrobi karierę w NASA?

Zebrane w ten sposób dane są przesyłane do serwera, dziennika elektronicznego. W e-dzienniku, po zalogowaniu, nauczyciel widzi, ile osób jest obecnych, przelicza stan klasy. Jeśli się zgadza, na tym kończy się proces sprawdzania obecności. Natomiast, jeśli się nie zgadza, ma możliwość wyświetlenia listy szczegółowej, która zawiera imiona i nazwiska uczniów, oznaczonych jako obecnych. Oczywiście, jak to w szkole bywa, uczniowie często spóźniają się na lekcje, dlatego system uwzględnia też spóźnienia.

– Każdy uczeń, który przyłoży swój brelok  3 minuty po rozpoczęciu lekcji  oznaczony zostaje  jako spóźniony. Jeśli uczniowie zapomną swojego breloka, istnieje możliwość oznaczenia się jako obecny,  pod warunkiem, że  poda swoje ID oraz PIN przy logowaniu manualnym. System można rozbudować np. o możliwość otwierania drzwi wejściowych szkoły. Niestety na wdrożenie takiej innowacji potrzebny jest dodatkowy zastrzyk finansowy – dodaje nauczycielka.

(JB), fot. Zespół Szkół nr 4







Dziękujemy za przesłanie błędu