Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
11/07/2024 - 13:00

Kobiety wierzą mocniej od mężczyzn. Sprawdź dlaczego

Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni określają się jako osoby głęboko wierzące oraz znacznie rzadziej jako niewierzące lub obojętne religijnie oraz znacznie częściej deklarują wiarę w Boga.

Kobiety wykazują większe przywiązanie do treści chrześcijańskiej teologii. Wiara w Boga pozwala im przetrwać najcięższe chwile w życiu. Świadomość końca życia pozwala na głębsze przeżywanie wiary.

Chrystologia czyli  poznanie Jezusa, jego osoby, życia i misji powoduje że wiara staje się głębsza. Doktryna religijna dotycząca końca istnienia kosmosu i człowieka, a także dział teologii chrześcijańskiej traktujący o tzw. rzeczach ostatecznych człowieka, jak i świata (śmierci, końcu świata) wpływa na zachowania religijne kobiet.

Eschatologia zajmuje się również życiem pośmiertnym człowieka, w którym to dusza zostanie osądzona i otrzyma karę lub nagrodę. To powoduje, że kobiety odczuwają wiarę głębiej. Nie zbadano z jakiego powodu to wynika. Być może lęk przed śmiercią powoduje że kobiety bardziej zbliżają się do Boga niż mężczyźni. Kobieta wierząca jest pełna pokoju. Powierza swoje życie Panu Bogu i ufa, że on poprowadzi i pomoże przejść drogę życia.

43 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn w Polsce daje wierze bardzo duże znaczenie w życiu 

Kobiety również bardziej akceptują zasady etyki chrześcijańskiej. Są bardziej konserwatywne gdy chodzi o małżeństwo oraz początek i koniec ludzkiego życia.

Największą różnicą pomiędzy kobietami a mężczyznami jest sfera emocjonalna przeżywania wiary. Kobiety przeżywają ją głębiej i z większym zaangażowaniem. Wiara daje poczucie bezpieczeństwa. Sprawowanie Mszy św. jest dla kobiet dużym przeżyciem. Kobiety wykazują również większe przywiązanie do własnej parafii. Częściej też niż mężczyźni przynależą do wspólnot religijnych. 

Kobiety znacznie częściej deklarują się jako osoby systematycznie praktykujące (56 proc.) i niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni modlą się każdego dnia (65 proc.). 

Jak twierdzą psychologowie, wiara daje poczucie sensu życia. W niej żyjemy i z nią się identyfikujemy. Wiara pozwala nam pokonywać trudności w życiu. Codzienna modlitwa jest formą medytacji, która pozwala się wyciszyć, nabrać dystansu do spraw codziennych i wzmocnić funkcje organizmu. Osoba wierząca jest osobą pełną pokoju, miłosierdzia względem samej siebie i drugiego człowieka, 

Na tle innych społeczeństw, jedną z podstawowych cech wyróżniających polską religijność, jest obrzędowość oraz przywiązanie do praktyk religijnych. Podejmowanie praktyk religijnych jest jednak „domeną” przede wszystkim kobiet. Kobiety również częściej deklarują przystępowanie do Komunii św. oraz niemal dwukrotnie częściej przystępowanie do spowiedzi. (IZ,źr.Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, Wikipedia, fot.IM)







Dziękujemy za przesłanie błędu