Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 lipca. Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
04/07/2024 - 09:35

Będą nowe klasy charakterystyki energetycznej budynków i nowe obowiązki dla właścicieli: znamy szczegóły

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia dostosowującego klasyfikację energetyczną budynków do unijnej tak zwanej dyrektywy budynkowej. W zależności od klasy energetycznej, do której budynek zostanie zakwalifikowani, jego właściciele będą musieli go modernizować w mniejszym lub większym zakresie, by finalnie był on zeroenergetyczny.

Projekt rozporządzenia jest aktualnie w toku konsultacji.

Klasyfikacja energetyczna budynków: na czym polega

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło konsultacje publiczne projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków będzie ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali.

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej będzie uzupełniającą, bardzo czytelną informacją dla właścicieli, kupujących i najemców w zakresie standardów energetycznych budynków lub lokali. Dzięki temu rozwiązaniu, będą mogli szybko ustalić, czy jest jeszcze przestrzeń na ewentualną poprawę standardu energetycznego budynku lub lokalu.

– Klasy charakterystyki energetycznej budynków to rozwiązanie tożsame z tym, które wszyscy znamy z oznaczeń na sprzętach elektrycznych – informuje wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.

Samo wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej budynków nie będzie się wiązało z żadnymi nowymi obowiązkami dla właścicieli, kupujących i najemców nieruchomości.

Projektowane rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdroży dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1275 z 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zmiana metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej, a także nowe wzory świadectw charakterystyki energetycznej, zapewnią podniesienie jakości sporządzanych świadectw oraz zwiększą ich czytelność i przejrzystość.

Planowany termin przyjęcia projektu to IV kwartał 2024 r. Planowane wejście w życie przepisów to 1 stycznia 2026 r.

Nowa klasyfikacja energetyczna budynków: jaki ma cel

Wprowadzenie klas charakterystyki energetycznej w skali od A+ do G pozwoli w przyszłości na objęcie programami wsparcia w szczególności budynków, w których znajdują się gospodarstwa domowe będące w trudnej sytuacji, a także budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej oraz budynków położonych na obszarach wiejskich.

Konsultacje publiczne potrwają do 16 sierpnia br.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji – wystarczy kliknąć w ten aktywny link.

([email protected]) fot. wal_172619/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu