Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
04/04/2023 - 17:20

Koniec kwartału: co z urlopem zaległym? Czy niewykorzystany urlop za 2022 rok przepadnie?

Kończy się pierwszy kwartał nowego roku, a wiele osób ma wciąż niewykorzystane dni urlopu za 2022 rok. Czy w związku z tym utracą prawo do płatnych dni wolnych od pracy?

Czytaj także: Co z wolnym za pracę w Wielkanoc? Kto nie może odmówić pracodawcy?

Wiedza o zasadach wykorzystania zaległego urlopu jest u pracowników niewielka. Po części dlatego, że w ostatnich latach dużo się mówiło o zmianach w kodeksie pracy, a nawet o całkiem nowym kodeksie a jedną z najczęściej dyskutowanych – i budzących największe kontrowersje – zmian były losy zaległego urlopu. Pojawiły się przy tym dwie skrajnie różne propozycje dotyczące urlopu nie wykorzystanego w roku, za który on przysługuje.

Pierwsza proponowana zmiana zakładała, że za zgodą pracownika pracodawca będzie mógł pracownikowi za niewykorzystany urlop zapłacić. Inna z kolei – wręcz przeciwnie, że urlop nie wykorzystany w terminie będzie przepadał.

Ostatecznie nie doszło do wprowadzenia nowego kodeksu pracy i wciąż obowiązują stare regulacje, w tym dotyczące sposobów korzystania z urlopu, w tym zasad wykorzystania urlopu zaległego. Przypomnijmy więc jakie obecnie obowiązują zasady korzystania z zaległych urlopów.

Zaległy urlop: do kiedy wykorzystać, by nie przepadł

Faktem jest, że przez wiele lat obowiązywała zasada, w myśl której zaległy urlop wykorzystać należało do końca pierwszego kwartału następnego roku. To oznacza, że teraz gdy kończy się pierwszy kwartał 2023 roku upływałby termin na rozliczenie się z urlopem wypoczynkowym za 2023 rok.

Na szczęście, choć welu osobom koniec pierwszego kwartału wciąż się kojarzy z obowiązkiem wykorzystania zaległego urlopu, od 10 lat ten przepis już nie obowiązuje. Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego został bowiem w 2012 roku przesunięty na koniec trzeciego kwartału.

Kto więc nie wykorzystał jeszcze dni urlopowych z 2022 roku ma na to jeszcze pół roku, może śmiało planować wykorzystanie go – oczywiście za zgodą pracodawcy – w okresie miesięsy letnich. Taka zresztą była przesłanka zmiany, z pierwszego na trzeci kwartał. Gdy obowiązywał stary przepis, trudno go było egzekwować gdyż pracownicy niechętnie szli na urlop w zimowych pierwszych miesiącach roku. Po zmianach jest łatwiej i skłonić pracownika do wykorzystania zaległości, i pracodawcy znaleźć termin na takie wolne dla pracownika dla komplikowania funkcjonowania zakładu pracy.

Zaległy urlop: kiedy przepadnie

Choć niewykorzystanie urlopu za 2022 rok także do końca trzeciego kwartału a więc do końca września 2022 r. nie będzie skutkowało w ten sposób, że urlop automatycznie przepadnie, to jednak nie można zaległych dni urlopowych gromadzić w nieskończoność.

Zgodnie z art. 291 kodeksu pracy prawa do urlopu wypoczynkowego przedawniają się z upływem trzech lat liczonych od dnia, w którym roszczenie z tytułu urlopu wypoczynkowego stało się wymagalne.

Oznacza to, że przedawnienie zaległego urlopu z 2022 zaczyna biec od 1 października 2023 roku i jeśli pracownik nie wykorzysta tych zaległych dni urlopu do końca września 2026, to dopiero wtedy utraci do nich prawo wskutek przedawnienia. ([email protected]) fot. pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu