Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
12/08/2022 - 15:55

Wniosek o dodatek węglowy 2022. Jak uzupełnić i gdzie złożyć wniosek o wypłatę

11 sierpnia prezydent Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. To oznacza, że przyjmowanie wniosków ruszy jeszcze w sierpniu. Podpowiadamy jak i gdzie złożyć wniosek o wypłatę dodatku węglowego? Komu przysługuje dodatek węglowy? Te informacje znajdziesz w artykule poniżej.

Wzór wniosku można pobrać TUTAJ

Czytaj również: Nikt nic nie wie. Od dzisiaj można składać wnioski o dodatek węglowy, ale...

Wnioski o dodatek węglowy prawdopodobnie będzie można składać już w najbliższych dniach. Ustawa została już podpisana przez prezydenta, Andrzeja Dudę. Po 15 sierpnia ma trafić do Dziennika Ustaw. Ze względy na ważny interes społeczny, ustawa ma wejść w życie już następnego dnia po publikacji we wspomnianym Dzienniku.

Do kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy

Wiadomo już, że wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało już wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego. Dokument jest ujednolicony dla całego kraju. Wzór do pobrania można znaleźć powyżej. 

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub miasta – odpowiednim do miejsca zamieszkania. Można to zrobić osobiście, za pomocą poczty lub online, poprzez e-PUAP.

- Wniosek o dopłatę do zakupu węgla może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel (świadczenie w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe, niezależnie od ilości członków) – wyjaśnia Marzena Sarniewicz, na łamach portalu „Murator Plus”.

Co ważne, jeśli wniosek złoży więcej niż jedna osoba z tego samego gospodarstwa domowego, trzy tysiące złotych zostaną przyznane pierwszemu wnioskodawcy.

Dodatek węglowy tylko zgodnie z ewidencją CEEB

Warunkiem otrzymania jednorazowego dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Termin na złożenie deklaracji minął 30 czerwca, jednak wciąż można to uzupełnić.

- Narzędziem do weryfikacji, czy wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania dodatku węglowego, ma być dostęp gmin do danych zawartych właśnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlatego przyznawanie dodatku węglowego ma się odbywać bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej – tłumaczy Sarniewicz.

Jeśli ktoś zdąży złożyć wniosek jeszcze w sierpniu, otrzyma pieniądze we wrześniu 2022 roku. Gmina jednak ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.

Jeśli we wniosku podamy numer konta, pieniądze trafią na konto. Dodatek węglowy może być również wypłacony w gotówce do rąk wnioskodawcy w urzędzie, w którym składaliśmy wniosek.

Wniosek o dodatek węglowy - co trzeba uzupełnić

W opublikowanym przez Rządowe Centrum Legislacji wniosku, trzeba uzupełnić takie dane jak: imię, nazwisko, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, obywatelstwo, adres zamieszkania, numer telefony lub adres mailowy.

Ponadto, do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, w którym podajemy dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację o źródle ogrzewania. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna, czyli mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych. (oprac. [email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu