Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 lipca. Imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
13/06/2014 - 14:10

Wystawa rodziny Kotarbów, rzeźbiarzy z Piwnicznej-Zdroju

W Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy "Rodzina Kotarbów, rzeźbiarze z Piwnicznej-Zdroju". Na ekspozycji można oglądać rzeźby, prace malarskie, przedmioty codziennego użytku, a wszystko zachwycające i urzekające.
Licznie zebranych gości witał Zbigniew Wolanin, kierownik Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. O twórczości wielopokoleniowej rodziny opowiadała Anna Florek, kurator wystawy.
- To familia, zamieszkała pod szczytem góry Kicarz w Piwnicznej-Zdroju – mówiła kustosz. - Wspólnie pracują i żyją obok przepięknej, górskiej przyrody. Niezbyt dużo mówią, ponieważ są bardzo skromni ale równocześnie bardzo utalentowani.
Wiesław Kotarba, senior rodu dziękując za zorganizowanie prezentacji ich sztuki powiedział: - prace są nie podpisane i dzięki temu pozostawiają wole miejsce do własnej refleksji.
Na wystawie można oglądać zarówno rzeźby z kamienia i drewna jak również malarstwo, rysunek oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak krzeska czy stoły. Pokazuje to wachlarz możliwości artystycznych tej rodziny. Ich tematyka dotyczy życia codziennego. Poruszana jest także problematyka sakralna. Zwiedzającym bardzo się podobała rzeźba z drewna kobiety, która przysiadła na ławie.
W imieniu starosty nowosądeckiego Jana Golonki gratulacje artystom składał Adam Mazur, radny powiatowy. Dołączyła się do mich między innymi Wanda Łomnicka-Dulak, ciesząca się popularnością piwnicznańska poetka. A także Władysław Graban i Andrzej Petryszak, znani kryniccy twórcy.
Na zakończenie zespół "Porembisko" zaśpiewał rdzenne słowiańskie pieśni ludowe. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2014 roku.


Wiesław Kotarba urodził się w 1959 roku w Piwnicznej-Zdroju. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem o specjalności: snycerstwo - rzeźba w drewnie. Głównym nurtem jego twórczości jest rzeźba sakralna, dlatego też większość realizacji znajduje się w kościołach. Zajmuje się również snycerką, budową domów drewnianych, ich wyposażaniem oraz wszystkim, co wiąże się z obróbką drewna. Jest autorem kilkunastu prac sakralnych m. in. w kościołach: Krzyża Świętego i Matki Boskiej Bolesnej w Dębicy, Św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych; Matki Boskiej Różańcowej w Rzeszowie; Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju. Jest współautorem projektu i wykonawcą pomnika Św. Kingi w Głębokiem oraz szopki bożonarodzeniowej dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Wykonał także liczne projekty i realizacje rzeźb nagrobnych.

Dominik Kotarba - urodził się 1982 r.w Piwnicznej-Zdroju. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, specjalność: snycerstwo - rzeźba w drewnie. Studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek: rzeźba, specjalizacja: rekonstrukcja rzeźby w kamieniu. W 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem z rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Jego praca dyplomowa znajduje się na stałej ekspozycji w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Brał udział w licznych konkursach, plenerach oraz wystawach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą. Otrzymał I nagrodę w konkursie rzeźby pt. „Przestrzenie Leśne” organizowanym przez Lasy Państwowe oraz wyróżnienie w konkursie na Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Jest współautorem projektu i wykonawcą szopki bożonarodzeniowej dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Oprócz zajmowania się rzeźbą, projektuje i wykonuje autorskie meble oraz drewniane elementy aranżacji wnętrz.

Agnieszka Kotarba - urodziła się w 1982 r. w Rabce-Zdroju. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, specjalność: snycerstwo-rzeźba w drewnie. Studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek: rzeźba, specjalizacja: Projektowanie i Organizacja Przestrzeni Architektonicznej. W 2007 uzyskała dyplom z rzeźby oraz wyróżnienie ze specjalizacji u prof. Katarzyny Józefowicz. Stypendystka Ministra Kultury oraz Prezesa Rady Ministrów, laureatka Nagrody im. Antoniego Kenara za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz godne reprezentowanie szkoły w kraju i zagranicą. Otrzymała I nagrodę na Biennale Rzeźby w Zakopanem i wyróżnienia w konkursach na Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz „Przestrzenie Leśne” organizowanym przez Lasy Państwowe. Wykonała ilustracje do tomiku wierszy Emila Kowalczyka. Brała udział w licznych konkursach, plenerach i wystawach (malarskich, rzeźbiarskich i projektowych) w Polsce i zagranicą.

Barbara Kotarba - urodziła się w 1983 r. w Piwnicznej-Zdroju. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, specjalność: snycerstwo - rzeźba w drewnie. Studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunek: rzeźba, specjalizacja: rekonstrukcja rzeźby w kamieniu. W 2009 r. uzyskała dyplom z rzeźby w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Jest autorką projektu i realizacji płaskorzeźby do cyklu kapliczek na budowanym placu im. Jana Pawła II przy kościele Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju. Otrzymała I nagrodę za projekt kalendarza dla Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Współrealizowała pomnik Świętej Kingi w Głębokiem. Jest współautorem projektu i wykonawcą szopki bożonarodzeniowej dla Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Brała udział w kilkunastu plenerach i wystawach poplenerowych w Polsce i zagranicą. Jest instruktorką licznych zajęć oraz warsztatów plastycznych.

(rob)
źródło: własne, www.muzeum.sacz.pl
Fot. własne







Dziękujemy za przesłanie błędu