Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
05/06/2014 - 12:40

W Muszynie spotkasz „odjazdowych bibliotekarzy”

Miejska Biblioteka Publiczna w Muszynie pierwsza w powiecie nowosądeckim wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz. Przedsięwzięcie to ma na celu zmianę postrzegania zawodu bibliotekarza.
Ogólnopolska akcja stara się o integrację środowiska bibliotekarskiego, walkę ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza, kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu, promowanie bibliotek i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji. Takie działania przed czterema laty zainicjowała łódzka bibliotekarka Paulina Milewska, a aktualnie koordynatorem jest stowarzyszenie Bibliosfera.org.
Pierwsza muszyńska edycji „ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA”, czyli rajdu rowerowego bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich sympatyków słowa pisanego i rowerów odbyła sie w minioną sobotę.
Rajd został przeprowadzony pod hasłem „Śladami Jerzego Harasymowicza po Kraju Łagodności” w 15. rocznicę śmierci poety, którego śmiało można nazwać wieszczem Muszyny. Początkowo trasa rajdu wiodła z rynku opisywanego przez poetę w jednym wierszy z lat 50-tych „Miasteczko w Karpatach” – podwzgórze zamkowe i miejsce po przeniesionym budynku Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, w którym Harasymowicz pomieszkiwał. Przejazd ścieżką rowerową wzdłuż Muszynki i postój w Powroźniku, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem XVII wieku cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego, wpisaną w 2013 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – relacjonuje Ewa Kopacz, koordynator rajdu z ramienia biblioteki w Muszynie.
Łemkowie i sztuka cerkiewna były jedną z wielu fascynacji Harasymowicza – klimatycznym wnętrzu cerkiewki jedna z uczestniczek przeczytała piękny wiersz „Łemkowszczyzna” z opisem ikony św. Michała, która znajduje się w ikonostasie.
Miejscem docelowym naszej rowerowej wyprawy był Tylicz. W poezji Harasymowicza jawi się jako historyczna Ornawa ze śladami po przejściu Konfederatów Barskich i obrazem św. Barbary ofiarowanym przez konfederatów. Otwarty Szlak Architektury Drewnianej pozwolił nam na zwiedzenie zarówno cerkwi św. Kosmy i Damiana jak i Kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie obecnie obraz jest przechowywany. Pamiątkowe zdjęcie przy tablicy upamiętniającej Konfederatów na Rynku w Tyliczu i powrót do Powroźnika, gdzie rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski. Na koniec jeszcze konkurs wiedzy o Jerzym Harasymowiczu i cenne nagrody – tomiki poezji J. Harasymowicza – Wiersze beskidzkie, Cała góra barwinków, Madonny polskie oraz bookcrossing czyli wymiana książek przywiezionych ze sobą i powrót do Muszyny – dodaje.

(oprac. JB)







Dziękujemy za przesłanie błędu