Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
20/11/2016 - 09:20

TPSP ma już 60 lat! Jubileusz pasjonatów sztuk plastycznych

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia. Uroczystość w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ była okazją do prezentacji specyfiki towarzystwa oraz wyróżnienia członków i podziękowań.

TPSP powstało pod koniec grudnia 1956 roku z inicjatywy Kazimierza Dagnana, Marii Erlich, Ewy Harsdorf, Jana Waligóry, Władysława Skulskiego i Agnieszki Wróblewskiej jako kulturalne stowarzyszenie. Przyjaciele sztuk plastycznych przez ponad pół wieku dokumentowali życie kulturalne w regionie, organizowali prelekcje artystyczne, plenery i wystawy. W 1964 roku TPSP urządziło galerię Bolesława Barbackiego w willi Marya. Obecnie siedziba towarzystwa mieści się przy ulicy Jagielińskiej 48 na przeciwko sądeckich plant.

Okazją do wspomnień, wyróżnień i pokazania bogatego dorobku Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych był wczorajszy jubileusz.

– Jestem pod wrażeniem dzisiejszej uroczystości. Obraz wielokrotnie bardziej przemawia niż słowo, miałem okazję przekonać się jak bogata jest państwa działalność, ale przede wszystkim odkryłem, jak ciepła atmosfera panuje w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Myślę, że to może być największa wartość państwa działalności poza oczywiście tą działalnością twórczą, którą prowadzicie – gratował  artystom-amatorom Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza. 

Czytaj: Rozśpiewany i roztańczony Sokół. Starosądeczanie mają 10 lat!

Na ręce zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych powędrowały nie tylko bukiety kwiatów – prezes Alina Bożyk uhonorowana została Medalem Polonia Minor, który wręczył jej Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. TPSP zaś przyznało tytuły Honorowego Członka TPSP oraz nagrodziło wyróżniających się artystów udzielających się w szeregach towarzystwa.

Uroczystość umiliły liczne występy zarówno seniorów jak i dzieci związanych z Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

(JB), fot. JB

TPSP ma 60 lat. Jubileusz pasjonatów sztuk plastycznych, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu