Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
13/02/2018 - 22:30

Spojrzyj inaczej na śruby i gwoździe. Malarstwo Anny Wilk w Małej Galerii już od czwartku

Anna Wilk jest jednym z nielicznych artystów, którzy za przedmiot swego zainteresowania obrali śruby i gwoździe. Stworzyła poświęcony im cykl obrazów, które będzie można obejrzeć w Nowym Sączu już od 15 lutego.

Wernisaż wystawy Anny Wilk odbędzie się 15 lutego o godzinie 18 w Małej Galerii przy ul. Jagiellońskiej 35. Ponieważ artystka od niedawna jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, podczas wernisażu przejdzie „artystyczny chrzest", którego dokona prof. Andrzej Szarek.

- Moja przygoda ze sztuką zaczęła się od makrofotografii. Za pomocą specjalistycznego sprzętu mogłam zajrzeć w świat maleńkich przedmiotów i obejrzeć je w znacznie powiększonej skali. Pozwoliło mi to odkryć zupełnie inny wymiar otaczającego świata, który mnie zaskoczył i zachwycił – tak artystka mówi o swych fascynacjach.

Anna Wilk urodziła się w Nowym Sączu. Tu ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Zawodową na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, za wysokie wyniki otrzymując stypendium naukowe. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni malarstwa prof. dr hab. Janusza Orbitowskiego.

- Po jakimś czasie przestało mi wystarczać suche dokumentowanie rzeczywistości – mówi o sobie Anna Wilk. - Zapragnęłam dokonać interpretacji swoich poszukiwań poprzez malarstwo. Obecnie skupiam się na tworzeniu, a nie na odtwarzaniu jak to było niegdyś.

Studia magisterskie kontynuowała w Cieszynie na wydziale artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. W tejże uczelni została uhonorowana stypendium naukowym dla najlepszego studenta. Uprawia: malarstwo, grafikę, fotografię i rysunek, jest laureatką wielu prestiżowych nagród, ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

- Jeżeli chodzi o moje inspiracje, poszukuję ich właściwie wszędzie. Czasami zaciekawi mnie stary gwóźdź, innym razem zardzewiała skrzynka gazowa. W sztuce wyznaję zasadę „Jeżeli coś mnie zainteresowało, zaskoczyło czy pobudziło do pracy, to jest to wystarczający powód, żeby podziękować Bogu i działać! Odważyć się na bycie irracjonalnym!” (cyt. Edward Weston) Fot. CITDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)