Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/05/2012 - 08:23

Religia w polityce światowej. Konferencja w Opoce

Czy wpływ religii na politykę jest uprawniony? Jakie niesie to za sobą konsekwencje? Czy obie rzeczywistości da się całkowicie oddzielić? Na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć prelegenci VI edycji Interdyscyplinarnych Sądeckich Dysput Naukowych, które odbędą się 24 i 25 maja w Centrum „Opoka” w Starym Sączu.
Interdyscyplinarne Sądeckie Dysputy Naukowe to projekt zainicjowany w 2007 r. przez dra Wojciecha Gizickiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pochodzącego z Barcic koło Starego Sącza - absolwenta I LO im J. Długosza. Składa się z międzynarodowej konferencji oraz monografii naukowej, która stanowi efekt dyskusji podejmowanej podczas tego wydarzenia. Dotychczas odbyło się 5 konferencji, w których wzięło udział ponad 200 naukowców z Polski i Europy. Ukazało się również 9 publikacji, zawierających artykuły naukowe z zakresu problematyki politologicznej i społecznej.
Projekt jest organizowany przez Instytut Sądecko-Lubelski, organizację pozarządową, założoną przez W. Gizickiego przy udziale Instytutu Politologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dysputy są jednocześnie okazją do promowania walorów Sądecczyzny. W ramach ISDyN gościli również naukowcy wywodzących się z Ziemi Sądeckiej, m.in. prof. Barbara Bartkowicz, prof. Włodzimierz Dłubacz, prof. Bolesław Faron, prof. Stanisław Lisa, dr Krzysztof Pawłowski, prof. Marian Noga, prof. Andrzej Zięba oraz były premier - dr Józef Oleksy.
Projekt jest okazją do zaprezentowania wyników badań z różnych ośrodków akademickich oraz szansą ukazania i przeanalizowania węzłowych problemów współczesnego świata. Jego celem jest także podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji na ważne tematy z udziałem m.in. filozofów, socjologów, politologów, ekonomistów, prawników.
Podczas tegorocznej konferencji prelegenci będą się zastanawiać się nad ważnymi pytaniami dotyczącymi relacji między religią a polityką w wymiarze państwowym i międzynarodowym. Religia jest istotnym, częstokroć niezbywalnym elementem życia społecznego i politycznego. Niezależnie od wyznania, związki religii z polityką są wyraźnie dostrzegalne. Czy wpływ religii na politykę jest uprawniony? Jakie niesie to za sobą konsekwencje? Czy obie rzeczywistości da się całkowicie oddzielić? Jak łączyć wysiłki obu przestrzeni dla realizacji dobra społeczno-politycznego? Te inne pytania będą towarzyszyć tegorocznym uczestnikom.


(KB)
Fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu