Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
12/01/2022 - 13:15

Ranking Perspektywy 2022. Tak wypadły sądeckie licea i technika: dobrze nie jest

Wiadomo już, które miejsca w tegorocznym rankingu Perspektyw zajęły licea ogólnokształcące i technika z Nowego Sącza, Limanowej i Gorlic. Sprawdźcie wyniki za 2022 rok dla szkół z naszego regionu.

Liceum, Nowy Sącz
Jeśli chodzi o nowosądeckie licea, najlepiej poradziła sobie Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Króla Bolesława Chrobrego. Szkoła ta nie zmieściła się jednak w pierwszej setce i zajęła 106 miejsce. To jednak spory awans względem poprzedniego roku, kiedy to szkoła zajęła 160 miejsce. Najbardziej udanym rokiem dla Akademickiego Liceum był jednak 2020, gdzie osiągnęła 60 miejsce w całej Polsce.

Wynik Liceum Chrobrego pozwolił mu zająć 8 miejsce w województwie. Wyprzedziło go sześć szkół z Krakowa i jedna z Tarnowa. Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów uplasowało się natomiast na 14 miejscu w Małopolsce, a w rankingu ogólnopolskim na 145 miejscu.

Sądecka „Jedynka”, czyli I LO im. Jana Długosza, zajęło 241 miejsce w ogólnopolskim rankingu. Oczko niżej zajął „SPLOT”. „Dwójka” (II LO im. Marii Konopnickiej) zajęła w 2022 roku 374 miejsce. Elitarne Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego uplasowało się na 876 miejscu, a III LO im. Władysława Grabskiego dopiero na 945 miejscu.

Liceum, Limanowa
I LO im. Władysława Orkana z Limanowej poradziło sobie w tym roku znacznie lepiej niż w poprzednim. W 2021 ich lokata to 325 miejsce, w najnowszym rankingu liceum zajęło 280. Powodów do dumy nie ma za to IV LO im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które zajęło 998 miejsce. Ranking Perspektyw wskazuje 1000 pierwszych miejsc jeśli chodzi o licea ogólnokształcące.

Liceum, Gorlice i inne
II LO z Gorlic zajęło 360 miejsce, około 100 oczek niżej (458 miejsce) uplasowało się natomiast I LO im. Marcina Kromera. Na 476 miejscu rankingu znajdziemy natomiast liceum z Biecza. Liceum Artura Grottgera z Grybowa zajęło 628 miejsce w zestawieniu ogólnopolskim.  

Ranking Liceów Ogólnokształcących 2022 wygrało XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy. Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie LO z Torunia, a na trzecim XIII LO ze Szczecina. Najlepsze w Małopolsce jest V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ogólnopolskim rankingu zajęło 4 miejsce).

Technikum, Nowy Sącz
Niestety, nowosądecki „Elektryk” spadł w rankingu Perspektyw na 6 miejsce. Technikum numer 7 z Nowego Sącza przez ostatnie dwa lata zajmowało drugie miejsce, a w 2019 roku – trzecie. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. generała Józefa Kustronia jest drugim najlepszym technikum w Małopolsce. „Elektryk” znalazł się również wysoko w tegorocznym rankingu maturalnym szkół technicznych – zajął 8 miejsce na 300.

Jak poradziły sobie pozostałe nowosądeckie szkoły w Rankingu Głównym Techników 2022? Miejsce 52 należy do Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego (to spadek względem poprzedniego roku, gdzie technikum zajęło 33 miejsce w całej Polsce). Spadek o 200 oczek względem 2021 roku odnotowało również Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego (wcześniej 99 miejsce, obecnie 298).

Na 310 miejscu w Polsce znalazło się Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. KEN), na 415 – Prywatne Technikum Ekonomiczne. Technikum nr 8 w Nowym Sączu zajęło końcowe miejsca rankingu – 478.

Technikum, Limanowa
Spadek w rankingu odnotowało też Technikum ks. prof. Józefa Tischnera z Limanowej. W 2021 roku szkoła zajęła 37 miejsce, obecnie jest na 66. Technikum ZS im. Józefa Piłsudskiego uplasowało się na 150 miejscu, a Technikum ZSTiO im. Jana Pawła II na 229 miejscu.

Technikum, Gorlice, Grybów
Gorlickie Technikum nr 1 zajęło w tym roku 174 miejsce, a Technikum nr 3 – 343 miejsce. W rankingu 2022 dobrze, w porównaniu do poprzedniego roku, poradziło sobie grybowskie Technikum ZSZ im. Stanisława Staszica. Technikum z Grybowa zajęło 351 miejsce.

Najlepszym technikum w skali kraju jest Technikum Nowoczesnych Technologii z Kleszczowa, później Technikum Mechatroniczne nr 1 z Warszawy. Na trzecim miejscu w Polsce uplasowało sie Technikum Łączności nr 14 z Krakowa. Przed sądeckim "Elektrykiem" znalazły się technika elektroniczne z Bydgoszczy i Lublina.

Ranking Szkół Olimpijskich 2022
Perspektywy to również Ranking Szkół Olimpijskich. W tej kategorii bezkonkurencyjni na Sądecczyźnie byli uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. generała Józefa Kustronia z Nowego Sącza – zajęli 100 miejsce. W tej kategorii po piętach deptała im młodzież z limanowskiego Technikum im. ks. prof. Józefa Tischnera. Trzy miejsc niżej uplasowała się „Jedynka” od Jana Długosza. Z kolei 116 miejsce zajęło Liceum Jezuitów z Nowego Sącza.

– Olimpiady zostały podzielone na trzy grupy: zwalniające z egzaminu maturalnego, pozostałe olimpiady krajowe oraz olimpiady międzynarodowe (…). W rankingu uwzględniono również 18 międzynarodowych olimpiad, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół średnich – tłumaczą twórcy rankingu. – Łączne wskaźniki sukcesów olimpijskich dla danej szkoły odnoszone są do liczby uczniów w szkole. ([email protected], fot. IM)







Dziękujemy za przesłanie błędu