Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
21/02/2023 - 11:30

O tej nocy nie da się zapomnieć. Obchody rocznicy krwawej pacyfikacji Barnowca

Noc z 28 lutego na 1 marca 1949 roku na zawsze zapisała się na kratach historii wsi Barnowiec w gminie Łabowa. Choć od tragedii miną już 74 lata, mieszkańcy wciąż wiernie stoją na straży pamięci.

Zobacz również: Inwestycja za ponad milion złotych w małej sądeckiej wsi. Taki budynek tu postawią

W tym roku mieszkańcy Barnowca i całej gminy Łabowa będą przeżywać 74. rocznicę pacyfikacji wsi. W 1949 roku z 28 lutego na 1 marca organy bezpieczeństwa urządziły obławę na oddział Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej „Żandarmeria”.

Założycielem oddziału był Stanisława Pióro pseudonim „Emir”, były żołnierz 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Partyzanci działali w paśmie Jaworzyny Krynickiej, gdzie karali chłostą gorliwych aktywistów partyjnych i konfidentów. „Żandarmeria” przeprowadziła też kilka akcji zbrojnych. Kapelanem oddziału był ksiądz Władysław Gurgacz, pseudonim „Sem”.

W końcu 28 lutego 1949 roku komunistyczne organy bezpieczeństwa zorganizowały obławę na oddział przebywający w okolicach Hali Łabowskiej. Choć w akcji zaangażowanych było około 200 funkcjonariuszy, plan nie powiódł się. W ramach zemsty funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i żołnierze wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego urządzili terror w Barnowcu, wiosce leżącej u podnóża Hali Łabowskiej.

Funkcjonariusze brutalnie zamordowali 18-letniego Adama Klimczaka, który dostarczał partyzantom mąkę. 37 mieszkańców wsi trafili do aresztu, a następnie w siedzibie UB byli poddawani brutalnym przesłuchaniom i okrutnym torturom. UB-ecy stosowali takie metody jak rażenie prądem, wbijanie igieł pod paznokcie czy miażdżenie palców drzwiami.

Kilkunastu mieszkańców wsi trafiło do więzienia, gdzie stracili zdrowie. Mieszkańcy Barnowca do tej pory pamiętają o młodym Adamie, który stracił życie i o cierpieniach aresztowanych. Obchody pacyfikacji Barnowca w tym roku zaplanowano na niedzielę, 26 lutego.

Obchody tradycyjnie rozpoczną się mszą świętą o godzinie 11:00 w kaplicy parafialnej pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych w Czaczowie. O 12:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Czaczowie odbędzie się spotkanie patriotyczne wraz z poczęstunkiem.

Organizacją obchodów zajmuje się Koło Gospodyń Wiejskich w Barnowcu, wójt gminy Łabowa Marta Słaby, radny Barnowca Robert Kłębczyk, a także sołtys i rada sołecka Barnowca. ([email protected], fot. UG Łabowa)







Dziękujemy za przesłanie błędu