Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
16/11/2021 - 21:30

Niecodzienny – autobus jeździł ulicami Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Czy autobusy miejskie mogą stać się przestrzenią kulturalną? Oczywiście, że mogą. Taki właśnie autobus jeździł po Nowym Sączu. Stał się – nieco zaskakującą, ale doskonałą przestrzenią do obcowania z piękną poezją.

W jednym z nowosądeckich autobusów, kursującym na trasie linii 7 rozbrzmiewała właśnie czytana na żywo poezja w wykonaniu poetów, zrzeszonych w Sądeckim Klubie Literackim i lokalnych miłośników literatury.

Mieszkańcy, którzy wsiedli do tego autobusu byli naprawdę pozytywnie zaskoczeni poetycko-muzycznym happeningiem, który promował II Nowosądeckie Dni Literatury, nowopowstałą stronę internetową „Poetyckie debiuty” oraz twórczość Sądeckiego Klubu Literackiego, który działa przy Sądeckiej Bibliotece Publicznej. Dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz wraz z sądeckimi poetami, którzy brali udział w tej akcji zachęcał do czynnego udziału w tym przedsięwzięciu. Podczas happeningu odczytane zostały wiersze uczestników wakacyjnych warsztatów poetyckich oraz autorskie wiersze poetów zrzeszonych w Sądeckim Klubie Literackim.

- To już nie pierwsza tego typu akcja w tym roku. W ubiegłych miesiącach kilkakrotnie wychodziliśmy z poezją poza biblioteczne mury. W trakcie happeningów „Święto ulicznych poetów” zarażaliśmy miłością do wierszy przechodniów, umilając im czas recytacją, muzyką, śpiewem. Akcja spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Sądeczanie nie tylko zatrzymywali się jako obserwatorzy, ale często włączali się w akcję i czytali wiersze. Wszyscy otrzymywali zakładki przypominające o życiu i twórczości Władysława Broniewskiego, Jana Kochanowskiego i Juliana Tuwima – mówi dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej.
Niecodzienne akcje promujące poetów i ich twórczość organizowane są w ramach II Sądeckich Dni Literatury. Tegoroczna edycja literackiego święta w naszym mieście poświęcona jest poezji, stąd liczne spotkania z poetami i wieczorki poetyckie, na które zaprasza nowosądecka książnica. 

Przed nami spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem (18 listopada) i Adamem Buszkiem (szczegóły na stronie organizatora www.sbp.nowysacz.pl). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, fot. Janusz Szot i Joanna Babiarz.

Niecodzienny – poetycki autobus jeździł ulicami Nowego Sącza
Czy autobusy miejskie mogą stać się przestrzenią kulturalną? Oczywiście, że mogą. Taki właśnie autobus jeździł po Nowym Sączu. Stał się – nieco zaskakującą, ale doskonałą przestrzenią do obcowania z piękną poezją.


Dziękujemy za przesłanie błędu