Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
09/08/2016 - 07:40

Biegonice: Odpust w parafii św. Wawrzyńca, a transmisja w internecie

Parafia pw. św. Wawrzyńca będzie świętować jutro (10 sierpnia) uroczystość odpustową ku czci swojego patrona. Kim był św. Wawrzyniec?

Msze odprawione będą w tym dniu o godz. 6., 8., 11. i 19. Podczas sumy odpustowej o godz. 11. homilię wygłosi ks. dziekan Józef Wałaszek - proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Podegrodziu. Uroczystość będzie transmitowana w internecie - na stronie parafialnej. Dzięki temu także chorzy będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

***

Patron biegonickiej parafii – św. Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Historia nie przekazała jednak szczegółowych informacji o jego życiu i działalności. Według "Aktu Męczeństwa" miał pochodzić z Hiszpanii.

Śmierć Wawrzyńca wiąże się bezpośrednio z męczeństwem papieża św. Sykstusa II, który zginął 6 sierpnia 258 r. wraz ze swoimi czterema diakonami. Patron parafii w Biegonicach miał być wyłączony z tej grupy ponieważ był administratorem majątku Kościoła w Rzymie. Miał równocześnie zleconą opiekę nad ubogimi. Namiestnik rzymski - liczył, że namową i kuszącymi obietnicami, a w razie potrzeby katuszami, wymusi na nim oddanie całego majątku kościelnego.

Diakon. spodziewając się aresztowania i tortur, rozdał wszystkie pieniądze kościelne ubogim, a kiedy sędzia nakazał mu pokazać skarby kościoła św. Wawrzyniec zebrał ubogich i wskazując na nich miał powiedzieć : "Oto są skarby Kościoła!". Sędzia nakazał diakona siec biczami, a następnie rozłożyć go na kracie i tak przypalać ciało, aż męczony odpowie na zadawane pytanie.

Święty wśród tak wyszukanych katuszy miał zdobyć się jeszcze na słowa skierowane do kata: "Widzisz, że ciało moje już dosyć jest przypieczone z jednej strony, obróć je na drugą stronę." Święty nie załamał się podczas męczeństwa, nie wyparł się wiary i odniósł wspaniałe zwycięstwo, oddając życie za Chrystusa 10 sierpnia 258 r.
 
Ciało męczennika pochował kapłan św. Justyn. Na jego grobie cesarz Konstantyn Wielki wystawił bazylikę

Żródło biogramu: brewiarz.pl

(KB) [email protected]

Fot. KBDziękujemy za przesłanie błędu