Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 czerwca. Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma
16/06/2024 - 11:05

Akcja „Głośne czytanie z Seniorami” gościła w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

Inicjatorzy nowosądeckiej akcji „Głośne czytanie z Seniorami” mają ogromny powód do satysfakcji. Kilka dni temu kolejna edycja przedsięwzięcia odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Akcja ,,Głośne czytanie z Seniorami” zaczęła się sześć lat temu. - Najpierw to miał być sposób na ciekawsze lekcje języka polskiego, lekcje w przepięknych okolicznościach przyrody sądeckich parków. Czytaliśmy z uczniami książki pani Jadwigi Marzec, promując tym samym lokalnych twórców. W zupełnie przypadkowej rozmowie z panią Małgorzatą Paluch – kierowniczką Dziennego Domu Seniora doszłyśmy do wniosku, włączymy w to seniorów z tej placówki i tak się zaczęło – wspomina inicjatorka akcji Alicja Gałęziowska.   

W Grybowie już otworzyli letni amfiteatr! [ZDJĘCIA]

A jak inicjatywa trafiła do pałacu prezydenckiego? - Trzy lata temu jadąc do pracy, w jednej ze stacji radiowych usłyszałam o Ogólnopolski Konkursie  ,,Razem dla Seniorów” pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP – Agaty Kornhauser-Dudy. Wysłałam opis mojego projektu w kategorii ,,Młodzi Seniorom”, opisując między innymi nasze czytanie i zostałam laureatką tegoż konkursu. Odebrałam nagrodę i podczas spotkania z panią prezydentową nieśmiało zaproponowałam kolejne czytanie w naszym mieści z Jej udziałem. Tak też się stało – opowiada Gałęziowska.

- W tamtym roku w Małej Galerii na plantach z udziałem Pierwszej Damy i włodarzy naszego miasta czytaliśmy ,,Małego Księcia”. Seniorzy i uczniowie zostali zaproszeni z do Warszawy do Pałacu Prezydenta. Zgodzono się na moją propozycję, aby tym razem właśnie tam czytać – nie kryje satysfakcji sądeczanka.

- Chciałam podzielić się dobrą praktyką prostego projektu edukacyjnego łączącego pokolenia. Odmienność mojego czytania polega na tym, że my nie tylko czytamy, ale również  wspólnie dyskutujemy na uniwersalne tematy: przyjaźni, empatii, wrażliwości, odmienności, przemijania – podsumowuje.  ([email protected] Fot.: Grzegorz Jakubowski KPRP) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu