Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/04/2022 - 19:30

Drogi Krzyżowe w Niskowej i Piątkowej. Biorą w nich udział tłumy wiernych

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, w Niskowej już 8 kwietnia, a Piątkowej w Niedzielę Palmową (10 kwietnia) odbędą się największe na Sądecczyźnie Misteria Męki Pańskiej.

Kto z mieszkańców miał już okazję brać udział w takim niezwykłym wydarzeniu ten wie, że jest to wspaniałe misterium duchowe. Tradycyjna droga krzyżowa w plenerze jest największym Misterium Męki Pańskiej na Sądecczyźnie. Rozpoczyna się ono sceną Ostatniej Wieczerzy, kończy zaś Ukrzyżowaniem.

W parafii Niskowa niezwykły spektakl Misterium Męki Pańskiej młodzież przygotowuje już od kilku lat. W wystawienie scen tak mocno przemawiajacych do ludzkiego sumienia zaangażowanych jest prawie sto osób. - Serdecznie zapraszamy na misterium, które w tym roku odbędzie się 8 kwietnia, o godzinie 19.30 - zapowiada parafia św. Stanisława Kostki w Niskowej.

W 2019 roku, oprócz scen związanych z pasją Jezusa Chrystusa przedstawiono także te ukazujące postać Bł. Karoliny Kózki i jej męczeńskiej drogi. Między innymi nawiązujące do jej dzieciństwa i pojmania.

Pomysłodawcą i reżyserem Misterium Męki pańskiej w Niskowej jest ks. Bogusław Tokarz, wikariusz tamtejszej parafii. Pierwsze Misterium, z pomocą księdza proboszcza Krzysztofa Prokopa zorganizował cztery lata temu.

Potem kilkaset osób wyruszyło z kościoła w drogę krzyżową przez Dom Sióstr Zmartwychwstanek, a następnie ulicami Niskowej aż do cmentarza parafialnego, gdzie  przedstawiono scenę ukrzyżowania i śmierci bł. Karoliny i w kaplicy cmentarnej scena Zmartwychwstania. Misterium zakończyło się poświeceniem nowego krzyża na miejscowym cmentarzu.

Pomysłodawcą i reżyserem Misterium Męki pańskiej w Niskowej jest ks. Bogusław Tokarz, wikariusz tamtejszej parafii. Pierwsze Misterium, z pomocą księdza proboszcza Krzysztofa Prokopa zorganizował cztery lata temu.

Droga Krzyżowa w Niskowej 2019

Prawie dwadzieścia lat temu Lucyna i Józef Zygmuntowie zaproponowali taką formę duchowego wejścia w Wielki Tydzień. Inspirację czerpali z inscenizacji i wydarzeń z Kalwarii Zebrzydowskiej. I tak z roku na rok, przybywały budowle pałaców Kajfasza, Heroda, Piłata, wzgórza, gdzie jest scena ukrzyżowania i śmierci Jezusa. W Biblijne postacie wcielają się zwykli mieszkańcy parafii. 

W Piątkowej wierni wyruszą o godz. 15 sprzed kościoła parafialnego do Kaplicy w Boguszowej.

- Misterium Męki Pańskiej w Piątkowej nie jest ani teatrem, ani widowiskiem – powiedział Sądeczaninowi Józef Zygmunt. - To możliwość bardzo głębokiego przeżycia tajemnicy zbawienia. Zapraszamy. Jeśli chcesz właściwie przeżyć ten czas refleksji nad sensem życia, koniecznie dołącz do orszaku. 

Plenerowa Droga Krzyżowa rozpocznie się tradycyjnie przed kościołem parafialnym w Piątkowej. Tłum wiernych wraz z orszakiem wyruszy za Krzyżem w prawie 4-kilometrową drogę do wyżej położonej wioski – Boguszowa. Po drodze będziemy przeżywać sceny spotkań, upadków i ogromnego cierpienia Ukrzyżowanego.

Droga będzie wiodła przez las, ciągle wznoszącą się drogą aż do Kaplicy w Boguszowej. To tam na placu każdorazowo się ona kończy.

Kiedy uczestnicy po trzygodzinnym marszu dotrą na miejsce ukrzyżowania, górujące nad otoczeniem wzgórze, ze wzruszeniem przeżyją inscenizację śmierci Zbawiciela.

W tym roku z inicjatywy nowego proboszcza, mieszkańcy wsi Boguszowa pięknie zagospodarowali plac przy kaplicy.

- Mamy nową Kalwarię w Boguszowej – dodaje nasz rozmówca. - Całość prac nadzorował proboszcz parafii w Piątkowej ks. Tadeusz Wojciechowski. ([email protected]), fot. JZ.

Droga Krzyżowa Piątkowa – Bogusza. Biorą w niej udział tłumy wiernych [ZDJĘCIA]




Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 w Piątkowej w Niedzielę Palmową (10 kwietnia) odbędzie się największa na Sądecczyźnie Droga Krzyżowa. Wierni wyruszą o godz. 15 sprzed kościoła parafialnego do Kaplicy w Boguszowej.






Dziękujemy za przesłanie błędu