Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Maria Sikorska

Zajmuje się wytwarzaniem, promowaniem tradycyjnych koronek klockowych. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach koronkarskich.

Dużo czasu poświęca na wytwarzanie koronki, projektuje nowe wzory w oparciu o tradycyjne sploty, zbiera i zachowuje stare wzory.

Należy do STL Lublin, Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, Sądeckiego Stowarzyszenia Regionalnego, Szlaku Rzemiosła – Kraków.  Jej prace – obrusy, serwety, wyroby dekoracyjne, świąteczne i różne obrazy znajdują się w muzeach u miłośników koronki w kraju i za granicą. Dużo dostaje zaproszeń od organizatorów na wystawy i imprezy folklorystyczne z całej Polski i zagranicy.

Podczas tych imprez uczestniczy czynnie – zawsze pokazuje technikę koronki klockowej, jej historię, zapoznaje z regionem poprzez broszury, sprzedaż i naukę. Zawsze prezentuje się w stroju ludowym.

Często bywa w takich miejscach i wydarzeniach  jak: Muzeum Etnograficzne – Warszawa, Miasteczko Galicyjskie – Nowy Sącz, Jarmark Jagielloński – Lublin, Festiwal Ziem Górskich – Zakopane, skansen Ochla, Cepeliada – Kraków i wiele innych.

Często prowadzi kursy dla dzieci i dorosłych.

Jej prace uczestniczą w wielu wystawach takich jak m. in.: Międzynarodowy Festiwal Ziem Górskich – Zakopane, Międzynarodowy Festiwal Koronki – Bobowa-STL Bukowina, Bardejów, Wystawy świąteczne – Nowy Sącz i okolice.

Często bierze udział w konkursach i otrzymuje nagrody i wyróżnienia z dyplomami, z których parę jest za uzyskanie I miejsc.