Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny

Dorota Leśniak

Malarstwo, dekoracja wnętrz sakralnych, florystyka i ikonopisarstwo – to dziedziny sztuki, którymi się zajmuje. Ikony maluje farbami akrylowymi na desce lub sklejce. Stale doskonali technikę i poszerza wiedzę na temat ikon, a proces malowania dzieła jest dla niej wielkim przeżyciem emocjonalnym.

Jak twierdzi, aby powstała dobra ikona, potrzebna jest inspiracja pochodząca od Boga oraz uczucie włożone w proces twórczy. Ulubionym tematem ikon pani Doroty są portrety Chrystusa i Matki Boskiej oraz żywoty świętych. Stara się pogłębiać wiedzę na temat postaci, które maluje. Lubi także tworzyć obrazy na płótnie, głównie krajobrazy, ikonopisarstwo to jednak jej ulubiona technika. Zdaniem artystki, ikony mają w sobie coś szczególnego, co sprawia, że ich malowanie nigdy nie jest nudne.

Pani Dorota jest instruktorem plastyki w domach kultury, m. in. w Chełmcu z siedzibą w Klęczanach, gdzie prowadzi zajęcia z dziećmi. Jej uczniowie poznają tu zarówno techniki rysunku i malarstwa, jak i podstawy ikonopisarstwa.

Do jej największych osiągnięć należy Nagroda Wójta Gminy Chełmiec.