Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Bernadeta Stolarska

Artystka sztuki sakralnej

Jej prace można zaobserwować m. in. w Manchesterze w Anglii oraz na Słowacji, a urodziła się w Mystkowie w gminie Kamionka Wielka. Znana z wyrobów figurek, płaskorzeźb i rzeźb - św. Jana Pawła II. Sztuka sakralna jest jej pasją i drugim życiem, a wszystkie inspiracje, dobra oraz radość z małych rzeczy zawdzięcza Matce Boskiej. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Pasja pani Bernardy nie ogranicza się wyłącznie do rzeźbiarstwa. Posiada ona także zdolności pozwalające jej tworzyć piękne kolaże na szkle. Jako emerytka zaczęła się interesować artystyczną stroną życia, a to przez wydarzenie w 1974 roku, kiedy doszło do incydentu na drodze z udziałem pani Barnardy. Na całe szczęście wszystko skończyło się, jak sama stwierdziła – cudem. Przechodząc na drugą stronę ulicy rozpędzone auto zatrzymało się tuż przed nią. Jako podziękowanie zawierzyła się Matce Boskiej Fatimskiej, dla której chciała zbudować kapliczkę. Rozmowa o tym z księdzem z parafii doprowadziła do tego, że kapłan zaproponował jej stworzenie figurki własnoręcznie. Wtedy nie była przekonana, że jest w stanie sama to zrobić, więc kupiła ją w Veritasie. W 2000 roku po przemyśleniu sprawy, chciała spróbować samodzielnie stworzyć rzeźbę Matki Boskiej. Poświecony czas na próbę odwzorowania Świętej nie poszedł na marne, a pani Bernarda mogła czuć satysfakcje z utworzonego dzieła wysokiego na jeden metr. Tworzywem była lipa ścięta w rodzinnym Mystkowie. Razem z krajanami postawiła rzeźbę na specjalnym podeście, co sprawia, że jest ona widoczna dla przejeżdżających przez tę miejscowość.

W swojej twórczości pani Bernarda nigdy nie zapomina o mamie Rozalii, która robiła kwiaty. To jej zawdzięcza duszę artysty, a swoje umiejętności przekazuję dalej dzieci i młodzieży w kole plastycznym. Argumentuje to chęcią pokazania piękna świata poprzez tworzenie aktów artystycznych, przenosząc mentalnie swoją duszę do profanum, a ciało w sferę sacrum. Ośmiu podopiecznych Pani Bernardy w Woli Radłowskiej nagrodzonych zostało w konkursie „Błogosławiona Karolino świeć nam przykładem”, zaś w Częstochowie, cztery osoby zdobyły pierwsze miejsca konkursie „Zawierzyć jak Maryja” ogłoszonym przez Tygodnik Niedziela.