Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
22/11/2022 - 20:20

Зміни у програмі 40+ на біженця з України із листопада: виплати будуть у 2023 році

Однією із найбільш затребуваних програм підтримки українських втікачів від війни у Польщі залишаються виплати в розмірі 40 злотих на день. Йдеться про грошову допомогу для забезпечення проживання та харчування громадян України, більше відому як програма 40+ на біженця з України.

Польська влада продовжує адаптувати національне законодавство, очікуючи чергову хвилю міграції українських біженців із регіонів охоплених війною. Нагадаємо, у Польщі припускають, що рятуючись від обстрілів та холодів у зруйнованих бойовими діями регіонах України, до сусідньої країни можуть прибути до 800 тисяч нових українських біженців.

З 1 листопада 2022 року набув чинності новий взірець заяви про призначення грошової допомоги для забезпечення проживання та харчування громадян України. Зміни стосуватимуться тих українських мігрантів, які проживають на території Республіки Польща, у зв’язку з військовими діями, що ведуться на території України.

Відповідні зміни внесені до "Картки особи, прийнятої на проживання", яка є частиною заяви на отримання грошового відшкодування за розміщення та харчування біженців з України.

У картку додано ще 6 місяців для подання термінів проживання українських біженців. Нагадаємо у попередньому взірці заяви на отримання відшкодування за програмою 40+ термін проживання було обмежено жовтнем 2022 року.

40 злотих на добу: що треба знати про ці виплати

Насамперед слід розуміти, що виплати за цією програмою підтримки українських біженців у Польщі здійснюються за минулий період. Тобто заява подається на отримання коштів за період, який українські біженці фактично вже прожили та харчувались у помешканні особи, що подає заяву на отримання виплат по програмі 40+.

За спецзаконом виплати 40+ надаються будь-якому суб’єкту господарювання, зокрема фізичній особі, яка надаватиме житло та харчування громадянам України зі статусом PESEL UKR.

Відповідно претендувати на отримання виплати можуть й українці у Польщі, які володіють житловими приміщеннями на правах оренди. Також наразі немає законодавчих обмежень по рівню родинних зв’язків між біженцями та особами, які надають їм проживання та харчування за програмою 40+.

Польським законодавством передбачено, що особи, які надали українцям зі статусом PESEL UKR житло у Польщі можуть отримати відшкодування в розмірі 40 злотих (доба/особа) за 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі. Наголошуємо, часові рамки, які застосовуються при обчисленні термінів отримання допомоги у розмірі 40 злотих на добу, відраховуються від моменту першого прибуття особи на територію Польщі після 24 лютого 2022 року.

Дехто помилково вважає, що відлік цього терміну починається із дня/моменту початку проживання у приміщенні, на яке оформляється виплата допомоги. Це хибне припущення створює багато клопотів українським біженцям. 

На кого можна оформити 40+ у Польщі на більше ніж 120 діб

З 1 липня 2022 року у Польщі обмежено перелік категорій українських біженців, які можуть отримувати ці виплати понад 120 діб.
Йдеться про те, що при перевищенні терміну у 120 діб з моменту перетину кордону допомога буде виплачуватись лише:

  • особам з інвалідністю,
  • пенсіонерам та неповносправним, які потребують допомоги сторонньої особи,
  • вагітним жінкам,
  • особам, які виховують дітей до 12 місяців або трьох і більше дітей.

Читайте також: У Польщі запрацював мобільний додаток ZUS: як українцям оформити грошову допомогу віддалено

Для того аби уникнути неправомірного отримання виплат 40+ власником житла, українські біженці після завершення проживання, можуть письмово повідомити органи місцевої влади. У повідомленні слід вказати адресу проживання та фактичну про дату припинення перебування у житловому приміщенні, на яке оформлялись виплати 40+.Dziękujemy za przesłanie błędu