Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
31/12/2022 - 20:45

Українці в Польщі можуть отримати виплату на оренду житла

Громадяни України, які наразі перебувають у Польщі, можуть отримати державну фінансову допомогу для сплати за орендоване житло. Дізнайтеся, що для цього потрібно та як це зробити.

Спецзакон, прийнятий в березні 2022 р., відкриває можливість українським біженцям, які легалізували свою присутність на польських теренах через оформлення PESEL , користатися майже усіма соціальними пільгами та програмами грошових виплат, які держава пропонує громадянам Польщі. Тож громадяни України, які з початком повномасштабної російської агресії в’їхали до Польщі та наразі орендують або планують орендувати житло, можуть скористатися спеціальною програмою фінансової підтримки, яку держава надає для тих родин, які не мають коштів на утримання орендованої (або власної) нерухомості. Йдеться про допомогу на житло, відому полякам як dodatek mieszkaniowy.

Dodatek mieszkaniowy дозволяє покрити за рахунок муніципалітету частину орендної плати за житло. Це особливо актуально сьогодні, коли для багатьох українців, які проживали у польських громадян на умовах так званої програми «40+», термін цієї підтримки сплив або спливає, тож вони змушені шукати для себе інше житло на ринку оренди та самостійно сплачувати за нього. Одразу пропонуємо дізнатися, для яких категорій українців програму «40+» подовжено та яка наразі ситуація відбувається на столичному ринку оренди.

Зверніть увагу, житлова допомога в Польщі не розрахована на компенсацію:

  • вартості газу та електрики;
  • податку на нерухомість;
  • витрати, пов’язані зі страхуванням чи кооперативними внесками.

Субсидія надається саме на погашення витрат за оренду (якщо йдеться саме про орендоване житло) та комунальні платежі, адміністративні збори тощо.

Хто може претендувати на державну допомогу на оренду житла?

Отримати субсидію від держави на утримання житла можуть особи, які проживають:

  • у житлі на основі договору оренди/субаренди;
  • у власній квартирі або приватному будинку;
  • у житловому помешканні із кооперативним правом власності;
  • в житловому об’єкті без правового статусу (наприклад, очікуючи заміни квартири).

Для отримання фінансової допомоги мешканці житла мають довести свою малозабезпеченість та неплатоспроможність. Якщо йдеться про одну людину, вона може розраховувати на субсидію в тому випадку, коли її щомісячні доходи не перевищують 2265,01 злотих. Щодо сімї, яка проживає разом, виплати можливі за умови, якщо середньомісячний дохід на одного члена не перевищує 1698,76 злотих. Аналогічні правила розрахунку діють і в тих випадках, коли в помешканні спільно проживають люди, які не є родичами.

Читайте також: Чи зарахують дитині навчання в польській школі після повернення в Україну

Середньомісячний дохід на кожну людину розраховується на основі інформації про доходи фізичних осіб за останні три місяці. Для подання заявки на державну субсидію потрібно надати документ, що підтверджує вашу причетність до житла. Це може бути право власності на житловий об’єкт, договір оренди тощо (раніше ми писали, про що потрібно пам’ятати, орендуючи квартиру в Польщі).

Варто мати на увазі, що площа помешкання не має перевищувати нормативної, встановленої відповідним законом. Нормативна площа житла в Польщі на одну людину складає 35 м2 (допускається 30% відхилення від норми, тобто максимальна площа квартири може досягати 45,5 м2). На кожну наступну особу додається 5 м2. Тобто на двох осіб нормативна площа складатиме 40 м2 (максимально – 52 м2), для трьох – 45 м2 (максимум – 58,5 м2) тощо. Важливо: якщо в квартирі проживає людина з інвалідністю, яка переміщується на візку або потребує окремої кімнати, нормативна площа збільшується на 15 м2.

Які доходи враховуються під час розгляду заяви про виплати?

Під час розрахунку доходів та розгляду заяви щодо виділення державної фінансової допомоги на утримання житла враховуються такі джерела грошових надходжень заявника (а також тих, з ким він розділяє помешкання):

  • заробітна плата на основі офіційного працевлаштування (формат договору не має значення, але пропонуємо дізнатися, який договір краще підписати при влаштуванні на роботу);
  • доходи, отримані від підприємницької діяльності;
  • допомога з безробіття;
  • пенсійні виплати (сюди відносяться виплати за віком, по інвалідності тощо);
  • студентська стипендія;
  • аліментні платежі;
  • виплати з соціального фонду;
  • виплати для прийомних батьків;
  • доходи від продажу власного майна;
  • відсотки за вкладами та цінними паперами, дивіденди тощо.

При цьому є перелік пільг та субсидій, що стосується певних категорій громадян, які не враховуються при підрахунку доходу. Сюди належать допомоги на подвійних сиріт, одноразова та інша допомога, пов’язана з народженням дитини, продовольча допомога, допомога на догляд, одноразова грошова допомога соціальної допомоги. Важливо мати на увазі, що розрахунок конкретної суми допомоги досить складний, а складові формул можуть змінюватися залежно від муніципалітету (міста, повіту тощо). Тому всі подальші розрахунки орієнтовні, а точні дані нададуть тільки в органах місцевої влади.

Як розраховується допомога на житло?

Зважайте, що під час розрахунку суми допомоги за основу зазвичай береться не ринкова орендна плата (реальна, яку ви сплачуєте), а середня вартість оренди муніципального житла в даній місцевості. Крім того, у розрахунку житлової допомоги є таке поняття як «некомпенсована частина витрат», тобто існують встановлені величини доходу, які сім’ї можуть самостійно витрачати на утримання житла. Для одного проживаючого це 15% доходу, для 2-4 осіб – 12%, для 5 і більше – 10%. Тож саме ця сума від доходу не компенсується житловою допомогою – її мають сплачувати самі мешканці. У рамках субсидії виплачується сума понад неї, але не вище 1500 злотих і не більше 70% від суми витрат.

У залежності від конкретної ситуації, виплати можуть бути реалізовані двома способами. Держава може покривати витрати на житло безпосереднім переказом на рахунок орендодавця, або сплачувати фінансову допомогу заявнику. Одразу варто зауважити, що фінанси, які держава виділяє на житло, мають цільове призначення. Тож у випадку шахрайства, наприклад, якщо буде доведено, що людина використовує виділені гроші не за призначенням або взагалі не сплачує за своє помешкання, кошти можуть бути стягнуто в судовому порядку з штрафними санкціями.

Як отримати субсидію на житло?

Для отримання житлової допомоги в Польщі потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування (дільниці чи гміни), на території якого знаходиться помешкання, у якому ви проживаєте. Займаються питанням надання Dodatek mieszkaniowy мери, голови міст та комун. Тож подавати заявку необхідно до їхніх управлінь. У пакеті документів надаються:

  • заява, образець якої можна знайти та скачати на урядовому сайті;
  • документ, який підтверджує розмір плати за житло;
  • підтвердження права користування (право власності, орендний договір тощо);
  • відомості про розмір доходу тих, хто проживає в помешканні, за останні три місяці.

У разі наявності пільг щодо площі (наприклад, інвалідність), маєте надати документ, що підтверджує цей факт. У деяких місцевостях є можливість відправити документи поштою або онлайн – знайти цю інформацію можна на сайті свого населеного пункту. Стандартний термін, на який надається виплата, становить 6 місяців. Нарахування допомоги, як правило, відбувається щомісяця до 10 числа.







Dziękujemy za przesłanie błędu