Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
16/01/2023 - 19:35

Коли біженці у Польщі почнуть платити за своє перебування? Дату планують змінити

Біженці з України повинні покривати частину вартості проживання в місцях колективного розміщення. Попередньо, вони мали б почати платити з березня. Проте, сенатори внесли поправки до закону про допомогу громадянам України.

Сенат Польщі вніс тридцять поправок до законопроекту, який передбачає зміну чинного Закону про допомогу громадянам України. Це означає, що обов’язкову оплату за місце у пунктах спільного проживання українських біженців у Польщі введуть не з березня, а з квітня 2023 року. Нагадаємо, попередній варіант законопроекту передбачав, що з перших днів весни українці будуть змушені покривати спершу 50%, а згодом 75% вартості проживання в місцях колективного розміщення.

Перші зміни до Закону про спеціальну допомогу українським біженцям у Польщі ще 14 грудня прийняв польський Сейм. А у четвер, 12 січня 2023 року, новелізацію із тридцятьма поправками одноголосно прийняв Сенат. 

Згідно з однією із поправок, термін, після якого українські біженці повинні будуть покривати частину вартості проживання у місцях колективного розміщення, переноситься на місяць пізніше. У попередньому варіанті законопроекту українці, які перебувають у Польщі понад 120 днів, були б змушені оплачувати 50% вартості тимчасового житла з 1 березня 2023 року, а з 1 травня - уже 75% вартості (якщо тимчасово перебувають у Польщі понад 180 днів). Однак після доопрацювань Сенату ці терміни будуть зміщені таким чином: 

  • 50% вартості - з 1 квітня 2023 року;
  • 75% вартості - з 1 червня 2023 року. 

Головний аргумент полягає у тому, що на люди, які не матимуть змоги оплачувати і повертатимуться в Україну, будуть робити це в більш теплий період року. Відповідно на них менше впливатиме відсутність тепла або електроенергії вдома.

– Якщо будуть люди, які змушені залишити місце проживання і не матимуть іншого виходу, ніж повернутися в Україну, тому що вони не будуть доплачувати, то з різних причин – не тільки з причин, які вказані в акті – цим людям доведеться повернутися в Україну в умовах морозу, відсутності опалення, відсутності світла. Це невдалий час для такого вчинку, – вважає віце-маршалок, Богдан Борусевич.

Філософія закону та діяльності уряду полягає на тому, що "жодна людина не повинна залишатися без даху над головою", стверджує урядовий уповноважений у справах біженців з України Павел Шефернакер

Уповноважений запевнив, що українські біженці отримають допомогу від польського уряду незалежно від пори року. Так, законопроект передбачає, що люди зі складними життєвими обставинами не муситимуть доплачувати за тимчасові місця розміщення з гуманітарних причин. Це, на думку Павела Шефернакера, є запобіжником, аби "ніхто не залишився без даху над головою".

До таких осіб віднесли людей з інвалідністю та людей, які доглядають за ними, дітей, пенсіонерів, вагітних жінок, людей, які виховують малюка віком до 1 року, а також опікунів щонайменше трьох дітей. Тобто ці особи й надалі матимуть змогу безкоштовно проживати у місцях спільного розміщення. 

Читайте також: Виплати 500+ в Польщі у 2023 році: чи необхідне поновлення заяви?

Нагадаємо, зміни до Закону про допомогу біженцям з України також передбачали посилення системи контролю над виплатою грошової допомоги таким людям. Так, майже одноголосно прийняли поправку, яка дозволить Управлінню у справах іноземців використовувати базу даних відбитків пальців, які українські біженці надають під час процедури отримання ідентифікаційного номера PESEL. Варто зазначити, що поправки Сенату тепер повинен розглянути Сейм.







Dziękujemy za przesłanie błędu