Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
22/01/2013 - 10:34

Większe środki na staże i zakładanie firm dla bezrobotnych

Na koncie Sądeckiego Urzędu Pracy jest już ponad 7 mln 800 tysięcy złotych. - To znacznie wcześniej niż w latach poprzednich, kiedy środki rozdzielane były w drugim kwartale nowego roku – mówi Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy.
SUP otrzymał w tym roku o 3 mln więcej pieniędzy na staże, szkolenia, wyposażenie stanowisk pracy i zakładanie firm przez bezrobotnych. Pierwsze dotacje będą przyznawane już w lutym.
- W ramach środków przyznanych bezpośrednio samorządowi miasta, pomocą obejmiemy ponad 850 osób. Warto też zaznaczyć, że w wyniku pozyskania w trzecim kwartale roku ubiegłego dodatkowych środków z rezerwy Ministra na finansowanie kilku programów - między innymi skierowanych do osób do 30 i powyżej 50 roku życia, aktywizacją jest aktualnie objętych ponad 900 bezrobotnych – tłumaczy Teresa Połomska, zastępca dyrektora SUP.
W ramach posiadanych środków Urząd Pracy w Nowym Sączu planuje udzielić około 100 dotacji na założenie działalności gospodarczej i stworzyć kilkadziesiąt miejsc pracy w ramach prac interwencyjnych i refundacji kosztów wyposażenia. W ramach staży planuje zaktywizować około 400 osób.
Jak dodaje Stanisława Skwarło dobre wnioski już są przygotowywane do realizacji. - To jest istotne, bo przy pogarszającej się sytuacji na rynku pracy, to jest niezwykle ważne, żeby dla wielu, a zwłaszcza dla młodych ludzi, mogło się coś dziać - mówi dyrektor SUP.
Tymczasem stopa bezrobocia w Nowym Sączu znowu wzrosła i wynosi obecnie 10,7 proc.
- Na koniec roku w Sądeckim Urzędzie Pracy było zarejestrowanych 4928 osób bezrobotnych i jest wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku – mówi Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora SUP ds. ewidencji i świadczeń. - Przeważają osoby młode, w wieku 18-24 lata i 25-34 lata, które stanowią ponad 50 procent ogółu osób zarejestrowanych.
Najwięcej bezrobotnych – 1327, posiada wykształcenie zasadnicze zawodowe , a blisko 25 proc. – policealne i średnie zawodowe. Niepokojącym zjawiskiem jest także stały przyrost osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym. Nie mniej dynamika wzrostu bezrobocia w Nowym Sączu i tak jest niższa niż w całym województwie małopolskim i kraju.

(KB)
Fot. KB, arch.







Dziękujemy za przesłanie błędu