Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/01/2016 - 23:25

Waszczykowski na Forum Europa-Ukraina: Będziemy wspierać Ukraińców

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, podczas sesji plenarnej rozpoczynającej obrady IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi, zorganizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, przekonywał, że Ukraina ma prawo wybierać swoją własną drogę rozwoju. Zaznaczył, że Polska nigdy nie zaakceptuje łamania prawa międzynarodowego. - Dobitnie o tym wspomniał prezydent Andrzej Duda w swoich wystąpieniach na forum ONZ. Również zamierzam za tydzień powiedzieć to w expose sejmowym informującym o polityce zagranicznej – oświadczył minister Waszczykowski.

W ocenie szefa polskiej dyplomacji, już teraz pomoc dla Ukrainy jest znacząca.  Polska przystąpiła do procesu stabilizowania ukraińskiej hrywny, wspiera także reformę wymiaru sprawiedliwości. Minister Waszczykowski przypomniał także, że w 2015 roku,  Ukraińcy mieszkający w Polsce przesłali na Ukrainę blisko 5 mld euro w postaci transferów bezpośrednich, co stanowiło poważne wsparcie dla ukraińskiej gospodarki.

Jak zapewniał szef MSZ,  Polska będzie oferować pomoc we wszelkich działaniach w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego państwa. - Jesteśmy z nimi, będziemy im w dalszym ciągu pomagać, wspierać zmiany samorządowe, reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi na udzielenie wsparcia nie tylko na arenie międzynarodowej, ale we wszelkich formach, które pozwolą Ukrainie zbudować nowoczesne państwo, bo to jest żywotnym interesem Polski – tłumacz minister SZ.

IX Forum Europa-Ukraina - przygotowywane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W programie Forum przewidziane jest ponad 40 paneli dyskusyjnych i prezentacji raportów. W Forum uczestniczy ok. 500 przedstawicieli rządów, parlamentów, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych z całego świata. 

Łukasz Ciuba

fot. własne

Waszczykowski na Forum Europa-Ukraina: Będziemy wspierać Ukraińców


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)