Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
20/11/2023 - 06:20

Wakacje kredytowe także w 2024 roku, ale nie dla wszystkich? Ustawa jest w Sejmie

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy przedłużający wakacje kredytowe na 2024 r. Chce w ten sposób pomóc polskim rodzinom, które mają kredyty hipoteczne i przedłużyć wakacje kredytowe na 2024 r. Zawieszenie spłaty kredytu w przyszłym roku będzie możliwe tak, jak w 2023 r., czyli w jednym miesiącu w jednym kwartale.

l

W przypadku nie przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r., polskie rodziny mogą mieć problem z obsługą kredytów hipotecznych, a ich nieruchomości mogą trafić na licytację komorniczą.

Kto i jak korzysta z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd w 2022 r., w reakcji na znaczący wzrost inflacji oraz stóp procentowych, co było wynikiem ataku Rosji na Ukrainę. Pomimo decyzji Rady Polityki Pieniężnej o stopniowym obniżaniu stóp procentowych, warunki spłaty mieszkaniowych kredytów hipotecznych pozostają nadal znacząco gorsze niż w dniu podpisywania umowy kredytowej.

Dotychczas w ramach wakacji kredytowych banki pozytywnie rozpatrzyły wnioski o zawieszenie spłaty prawie 1,1 mln kredytów mieszkaniowych. Kredyty objęte wakacjami stanowiły 57 proc. wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych oraz 68 proc. wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych.

Łączna wartość nadpłat kapitału dla kredytów objętych wakacjami kredytowymi, dokonanych od momentu objęcia danego kredytu wakacjami kredytowymi, to 19,1 mld zł – 129 proc. łącznej wartości rat kapitałowych i odsetkowych, które zostały zawieszone, a byłyby wymagane do 30 czerwca 2023 r.

Jakie zmiany w wakacjach kredytowych 2024

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 r. Zawieszenie spłaty kredytu w przyszłym roku będzie możliwe na warunkach, jakie obowiązywały w 2023 r., czyli w jednym miesiącu w jednym kwartale.

Nowym rozwiązaniem będzie ograniczenie katalogu osób, które są uprawnione do skorzystania z zawieszenia spłaty.

  • taką możliwość będą mieli kredytobiorcy, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł.
  • w przypadku, gdy kwota będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie uzależnione od dodatkowego warunku – koszt obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) będzie musiał przekroczyć 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego. W takim przypadku, osoba składająca wniosek o wakacje kredytowe powinna wziąć pod uwagę średni miesięczny dochód z okresu 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. będą dotyczyć kredytów hipotecznych w złotych polskich, zawartych przed 1 lipca 2022 r.

Przykładowe wyliczenie wakacji kredytowych w 2024 r.

  • Wartość udzielonego kredytu: 380 tys. zł, okres spłaty: 25 lat, oprocentowanie kredytu: 7,2 proc.
  • Miesięczna rata kapitałowo-odsetkowa (annuitet): 2734,44 zł.
  • Zmniejszenie obciążeń w ciągu roku (maksymalnie, przy wykorzystaniu pełnego okresu): 10 937,75 zł.

([email protected]) fot. 117O8734/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu