Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
28/05/2018 - 22:10

Stary Sącz: Radny Szewczyk żąda chodników zamiast szynobusu

Radny Grzegorz Rams wstrzymał się od głosu a radny Mieczysław Szewczyk zagłosował przeciw przyznaniu pomocy finansowej dla województwa a dokładnie przeciw partycypowaniu przez Stary Sącz w kosztach utrzymania szynobsu Stary Sącz – Nowy Sącz.

Wedle projektu uchwały Stary Sącz miał do całego projektu, o którym pisaliśmy szczegółowo w publikacji Zobacz rozkład szynobusu ze Starego do Nowego Sącza. Jedzie osiem minut dołożyć 180 tysięcy złotych.

Oprócz przytoczenia argumentów, że szynobus jest lekarstwem na korki na Węgierskiej, które i bez wyłączenia z ruchu mostu heleńskiego są zmorą dla mieszkańców gminy Stary Sącz burmistrz Jacek Lelek podkreślił, że funkcjonowanie szynobusu do końca grudnia będzie doskonałym sposobem na to, by przekonać, czy rozwój transportu kolejowego rzeczywiście jest dla regionu (czytaj gminy Stary Sącz) najlepszym kierunkiem rozwoju komunikacji.

Zobacz też: Nowy Sącz: Za mało stojaków na rowery przy końcowych przystankach szynobusu

Dodatkowo Lelek nadmienił, że obecna sytuacja na Węgierskiej zniechęca potencjalnych nabywców nieruchomości do zakupu domu i osiedlenia się w okolicy Starego Sącza.

Gdy szefowa rady poprawiła burmistrza, że szynobus ma mieć wydłużony bieg do Rytra od 10 czerwca a nie tak jak wyjaśnił burmistrz od 1 września, Lelek rzecz skwitował krótko: nie wiadomo czy uda się w tym czasie skończyć remont torów…

Kolejna rzecz, która starosądeckich radnych napawa sceptycyzmem, to fakt, że szynobus dociera do dworca głównego PKP zamiast dojeżdżać do stacji Nowy Sącz Centrum. Tu Lelek przytoczył podnoszony już nie raz argument: na trasie od dworca głównego PKP do stacji Nowy Sącz-Centrum są aż trzy przejazdy kolejowe. Łatwo sobie więc wyobrazić, ile dodatkowych komplikacji – szczególnie na ulicy Zielonej - przyniosłoby ich zamykania z tak dużą częstotliwością jak jeździ szynobus ze Starego Sącza.

Burmistrz jednak starał się przekonać radnych, że przy właściwym skorelowaniu szynobusu z autobusami MPK do rynku z przystanku końcowego szynobusu można dostać się w 20 minut. – 8 minut jazdy szynobusem, trzy minuty na przesiadkę i kilka minut jazdy autobusem – przekonywał radę.

Kolejna bardzo ważna rzecz akcentowana przez burmistrza to prace nad jednym, zintegrowanym biletem, na podstawie którego będzie można poruszać się zarówno szynobusem jak i autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Lelek wyłuszczył, że bilet ten dla uczniów – a tych przecież najwięcej cały czas jeździ ze Starego do Nowego Sącza - ma kosztować 60 złotych i w przeciwieństwie do aktualnie funkcjonującego biletu miesięcznego MPK będzie umożliwiał jazdę bez ograniczeń na wszystkich liniach autobusowych. Obecnie daje prawo do korzystania jedynie z jednej linii. Zresztą właśnie w tym bilecie Jacek Lelek upatruje klucza do przekonania mieszkańców gminy do przesiadki z samochodu, autobusu do szynobusu.

Zobacz też: Lekarstwo na korki na Węgierskiej już działa na torach! Jest nowy szynobus?

Kolejna dobra informacja, jaką usłyszeli dziś starosądeccy radni dotyczy rowerzystów - jeśli uda się szczęśliwie sfinalizować pertraktacje z koleją, przewóz roweru szynobusem będzie kosztował tylko złotówkę.

Wszystkie te informacje musiały już wcześniej przekonać radnych, bo prawie wszyscy zgodzili się na wyłożenie na funkcjonowanie szynobusu wspomnianych 180 tysięcy złotych. Wszystkich poza Grzegorzem Ramsem, który się wstrzymał od głosu i Mieczysławem Szewczykiem, który zagłosował przeciw. Dlaczego?

W rozmowie z Sądeczaninem Szewczyk podkreślił, że to zarząd województwa powinien ze swojego budżetu wyłożyć całość pieniędzy niezbędnych do funkcjonowania szybnobusu. Tym bardziej, że o budowie mostu mówiło się w kategorii konkretów a nie planów już od roku.

– U mnie we wsi (radny reprezentuje Skrudzinę) ciągle brakuje 170 metrów chodnika. To droga powiatowa, ale uważam, że zamiast dawać 180 tysięcy na szynobus gmina mogłaby te pieniądze przeznaczyć właśnie na jego budowę – mówił bez ogródek.

ES [email protected] Fot.: 







Dziękujemy za przesłanie błędu