Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
10/09/2020 - 12:40

Sękowa umie inwestować, w ubiegłym roku pokonała największe gminy

Ranking Oceny Aktywności Gmin w 2019 roku pokazał, że małe gminy mają duży potencjał do rozwoju. Gmina Sękowa z powiatu gorlickiego zdobyła wysokie miejsce w kategorii Aktywność inwestycyjna gminy. O sukcesie gminy w pozyskiwaniu środków unijnych rozmawiamy z Małgorzatą Małuch.

Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, fot. archiwum Sądeczanina

Sękowa to gmina wiejska położona w powiecie gorlickim. Liczba jej mieszkańców w 2018 roku, według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, wynosiła niewiele ponad 5 tysięcy. Pod względem zajmowanej powierzchni w powiecie, jest jednak na podium, zaraz za Uściem Gorlickim.

Ta mała, wydawać by się mogło, gmina, prężnie się rozwija. W ocenie końcowej Rankingu Oceny Aktywności Gmin w 2019 roku Sękowa zajęła 11 miejsce (zdobywając 108,21 punktów), a w module dynamika zmian już 8. To pokazuje, że samorząd gminy Sękowa nie stoi w miejscu i nieustannie podnosi sobie poprzeczkę.

Czytaj także: Muszyna była prymusem wśród samorządów, teraz wpadła w tarapaty

Gmina Sękowa wysunęła się jednak na prowadzenie w module III Oceny Aktywności Gmin – Aktywność inwestycyjna gminy. Tam zajęła wysoką lokatę w tabeli – drugie miejsce, zaraz za Starym Sączem.

- Dla naszego samorządu to niezwykle ważna ocena, pokazującą tak naprawdę olbrzymi potencjał gminy w zakresie realizacji inwestycji komunalnych, gromadzenia majątku, osiągania wytyczonych  kierunków rozwoju, ale także w sferze zarządzania jednostką samorządową – mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Gmina Sękowa okazała się liderem w powiecie gorlickim jeśli chodzi o wydatki na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska per capita oraz pozyskiwanie środków unijnych. Jej wysoka lokata w rankingu pomogła gminie w pozyskiwaniu kolejnych inwestorów.

- Z punktu widzenia prowadzenia różnorodnych działań promujących gminę jako miejsca do inwestowania, wysoka pozycja  rankingowa w znaczący sposób wzmacnia jej renomę jako samorządu przyjaznego dla inwestorów. Niewątpliwie, w ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych inwestowaniem na naszym terenie – mówi Małgorzata Małuch.

Działania samorządów ocenione przez niezależnych ekspertów są podpowiedzią nie tylko dla zewnętrznych inwestorów, ale także mieszkańców, którzy widzą jak zarządzana jest ich gmina i jak funkcjonuje. Wie o tym doskonale wójt gminy Sękowa.

- Wysokie miejsce w rankingu w odniesieniu do działalności inwestycyjnej to także bardzo ważny sygnał dla mieszkańców. Uzyskana lokata pokazuje przede wszystkim właściwe gospodarowanie finansami gminnymi, a dodatkowo, w tak małym samorządzie jak gmina Sękowa, wskazuje na niezwykłą wręcz determinację przy zdobywaniu funduszy zewnętrznych, budujących potencjał gospodarczy gminy – mówi.

Zobacz wywiad z wójtem gminy, Małgorzatą Małuch: Rządzi gminą, gdzie bogactwo leje się strumieniami [WIDEO]

Gmina Sękowa pokazała w poprzednim roku, że małe gminy również mają ogromny potencjał. W powiecie gorlickim Sękową prześcignęło tylko miasto Gorlice. (PS)

Patronat honorowy Oceny Aktywności Gmin 2020Dziękujemy za przesłanie błędu