Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
01/04/2013 - 09:00

Sądecki KRUS: Liczą emerytury i renty, także zagraniczne

Mało kto wie, że Placówka Terenowa KRUS w Nowym Sączu jako jedna z dwóch w Polsce zajmuje się także świadczeniami zagranicznymi, a więc nabywanymi przez rolników podczas pracy poza granicami kraju.
- Świadczenia zagraniczne to świadczenia emerytalno-rentowe, których prawo i wysokość jest ustalana na podstawie przepisów krajowych, dotyczących ubezpieczenia społecznego oraz na podstawie Rozporządzeń UE i dwustronnych umów dotyczących zabezpieczenia społecznego – tłumaczy Józef Głód, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu.

Sądecka placówka KRUS po raz pierwszy rozpoczęła współpracę z czeską i słowacką instytucją ubezpieczeniową w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych od marca 2003 r. kiedy to została wyznaczona do realizacji Polsko-Czechosłowackiej Umowy o Ubezpieczeniu Społecznym z 5.04.1948 r. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej sądeckiej placówce przydzielono rolę instytucji właściwej w zakresie realizacji Rozporządzeń UE w sprawie zabezpieczenia społecznego w odniesieniu do osób zatrudnionych lub zamieszkałych w Czechach, na Słowacji, w Estonii, na Litwie, w Słowenii, na Łotwie, na Węgrzech. W późniejszym okresie zostały przydzielone także Rumunia i Bułgaria.
Prezes KRUS przydzielił również Placówce Terenowej KRUS w Nowym Sączu realizację zadań wynikających z dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym tj.
- od 1.07.2007 r. polsko-macedońską umowę o zabezpieczeniu społecznym z dnia 6.04.2006 r.
- od 1.03.2010 r. – umowę o zabezpieczeniu społecznym między Polska a Republiką Korei z dnia 25.02.2009 r.
- od 1.03.2009 r.- umowę o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki z dnia 2.04.2008 r.
- od 1.10.2009 r. – polsko-kanadyjską umowę o zabezpieczeniu społecznym z dnia 2.04.2008 r.
- od 1.10.2010 r. – polsko-australijską umowę o zabezpieczeniu społecznym z dnia 7.10.2009 r.
Do 2012 r. rolę instytucji właściwych w odniesieniu do państw członkowskich UE pełniło 6 oddziałów i placówek KRUS. Oprócz Placówki w Nowym Sączu Oddział w Warszawie zajmował się następującymi krajami: Austrią, Danią, Finlandią i Szwecją; KRUS w Tomaszowie Mazowieckim: Hiszpanią, Włochami, Portugalią; częstochowski KRUS: Francją, Belgią, Luksemburgiem, Holandią; poznański: Wielką Brytanią, Irlandią, Grecją, Maltą i Cyprem; KRUS w Ostrowie Wielkopolskim Niemcami w odniesieniu do Niemiec.

- Od pierwszego lipca 2012 r. na mocy Zarządzenia Prezesa KRUS Nr 7 z dnia 30.04.2012 r. funkcję instytucji właściwych w zakresie emerytur rolniczych, rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych i zasiłków pogrzebowych po emerytach i rencistach, do których mają zastosowanie przepisy wspólnotowe UE oraz dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym pełnią dwie Placówki Terenowe KRUS – mówi Józef Głód. Jedną z nich jest Placówka Terenowa KRUS w Nowym Sączu, której przydzielono 29 państw członkowskich UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tj. Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Norwegię, Islandię, Lichtenstein, Szwajcarię.

- Ponadto realizujemy też zadania z zakresu umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym w odniesieniu do Macedonii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Australii, Korei – zaznacza kierownik Głód.
Drugą taką placówką w kraju jest KRUS w Ostrowie Wielkopolskim, który realizuje zadania w odniesieniu do osób zatrudnionych lub zamieszkałych na terenie Niemiec.

KRUS PT w Nowym Sączu dla wnioskodawców, którzy posiadają zatrudnienie na terenie odpowiednich państw członkowskich UE i EOG lub państw, z którymi Polskę łączą umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, przyznaje uprawnienia do świadczeń emerytalno- rentowych określonych ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, stosując zasadę sumowania okresów ubezpieczenia, zamieszkania oraz zatrudnienia uwzględnianych przez różne ustawodawstwa krajowe do celów powstania i zachowania prawa do świadczeń oraz obliczania ich wysokości.

- Jest to bardzo korzystne dla osób, które nie posiadają wymaganego przez polskie przepisy okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego na terenie Polski i z polskich okresów nie mogą nabyć prawa do emerytury lub renty – mówi Józef Głód. - Sumowanie okresów ubezpieczenia pozwala na przyznanie świadczeń emerytalno- rentowych na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia. Natomiast osobom, które posiadają wymagany okres podlegania ubezpieczeniu na terenie Polski – przyznaje się świadczenia w dwóch wariantach, tj. na podstawie polskich okresów ubezpieczenia oraz na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia - wypłacie podlega wówczas świadczenie korzystniejsze – zaznacza.

W przypadku osób, które zgłoszą wniosek o polskie świadczenie emerytalno- rentowe i wykażą zatrudnienie zagraniczne, sądecki KRUS sporządza i przekazuje do zagranicznej instytucji właściwej wniosek o rozpatrzenie uprawnień do emerytury/renty za okresy zatrudnienia na terenie danego kraju.

- Jest to bardzo pracochłonne, ponieważ obowiązujące wzory formularzy są bardzo rozbudowane i ich wypełnienie wymaga poświęcenia odpowiedniego czasu – mówi Józef Głód. - Do momentu ostatecznego załatwienia sprawy przez instytucję zagraniczną nasza placówka pilotuje sprawę, udziela instytucji zagranicznej niezbędnych informacji, przesyła żądane formularze i wyjaśnienia oraz informuje wnioskodawcę o sposobie załatwienia sprawy przez zagraniczną instytucję. Świadczenia emerytalno-rentowe przyznane przez państwa członkowskie UE i EOG oraz przez państwa umowne są wypłacane niezależnie od świadczenia polskiego – podkreśla.

Przepisy rozporządzeń unijnych i umów dwustronnych pozwalają na transfer przyznanych emerytur i rent poza granice kraju na wskazane przez zainteresowanych konta bankowe. Aktualnie KRUS w Nowym Sączu wypłaca 1857 świadczeń zagranicznych, z tego 163 świadczenia są transferowane do państw członkowskich UE oraz do państw, z którymi Polskę łączą umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym.

- Aktualnie trwają negocjacje w sprawie zawarcia kolejnych umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym między Polską a kilkoma innymi państwami – mówi kierownik Głód. - Prace te znajdują się aktualnie w fazie wstępnej, natomiast umowa między Polską a Ukrainą wejdzie do realizacji jeszcze w tym roku. Umowy te zostaną przydzielone do naszej Placówki Terenowej KRUS.

Zadania z zakresu realizacji Rozporządzeń UE oraz dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym w PT KRUS w Nowym Sączu wykonuje Wydział Świadczeń Zagranicznych, który liczy 25 osób. Przejęte dodatkowo zadania w 2012 r. pozwoliły na utrzymanie w sądeckiej placówce dotychczasowego stanu zatrudnienia, a nawet nieznaczne zwiększenie liczby zatrudnionych osób.

Opr. Zog
Fot. sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu