Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 14 listopada. Imieniny: Emila, Laury, Rogera
10/02/2019 - 21:05

Rytro: odór nad Popradem, że żyć się nie da. Wójt zleci audyt w oczyszczalni?

Ważna informacja dla mieszkańców osiedla za Popradem, które mieści się zaraz obok oczyszczalni ścieków w Rytrze. W ślad za wnioskiem mieszkańców wójt zleci audyt i znalezienie powodu, dla którego ciągle tu śmierdzi.

Kilkunastu mieszkańców osiedla nad Popradem podpisało się pod wnioskiem do Urzędu Gminy w Rytrze, w którym proszą o skontrolowanie tutejszej oczyszczalni ścieków.
- Korzystanie z nieruchomości, na której zlokalizowana jest oczyszczalnia i emitowanie szkodliwych odorów, nie tylko uprzykrza nam życie uniemożliwiając wietrzenie i korzystanie ze świeżego powietrza ale również negatywnie wpływa na zdrowie – alarmują autorzy wniosku, który kilka dni temu wpłynął na ręce wójta gminy Rytro.

Mieszkańcy podkreślają, że sprawa tym jest dla nich trudniejsza a problem wyjątkowo uciążliwy, bo nie chodzi tu o incydentalny smród, a taki, który towarzyszy funkcjonowaniu oczyszczalni cały czas. – A więc bezsprzecznie mieści się w ramach „korzystania z nieruchomości ponad przeciętną miarę”. Uciążliwość zapachowa negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne mieszkańców naszego osiedla – zastrzegają autorzy apelu.

Zobacz też: Radny z Rytra przestawi starosądecki przystanek? I wszyscy mu przyklaskują

Przy okazji wskazują, że są na tyle zorientowani w przepisach odnośnie podobnych sytuacji, że wiedzą, że przysługuje im wszczęcie kroków, które zaskutkować mogą ograniczeniem działalności gminnej oczyszczalni przez starostę albo marszałka województwa. Nie ukrywają, że jeśli wójt nie zareaguje na ich pismo, to z takiej właśnie możliwości skorzystają.

W ślad za mieszkańcami interpelację w tej sprawie złożyła radna Ewa Barczyk, która domaga się od wójta przeprowadzenia odpowiedniego audytu, ale przez firmę zewnętrzną. Co na to wójt Jan Kotarba? Włodarz gminy zaczyna od tego, że oczyszczalnia w ciągu dwóch ostatnich lat kontrolowana była systematycznie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu.

- Nie można zarzucić stronniczości czy też podważać wiarygodności w przeprowadzaniu kontroli dla takiej instytucji jaką jest WIOŚ, która posiada nie tylko certyfikat, ale i akredytację nr AB 176. Kontrole oczyszczania ścieków, jak i technologia prowadzona w oczyszczalni ścieków nie wykazują nieprawidłowości – podkreśla w odpowiedzi Kotarba.

Potem zastrzega, że przeprowadzenie audytu/kontroli, o jaką wnioskuje Barczyk będzie swoje kosztować a w budżecie gminy na 2019 rok nie ma środków zabezpieczonych na ten cel. – Mając jednak na uwadze dobro mieszkańców i polepszenie warunków zamieszkania zobowiązuję się do przeprowadzenia audytu – deklaruje wójt Ryta na zakończenie.

Do tematu wrócimy.

ES [email protected] Fot.: ES

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu