Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 10 lipca. Imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa
05/05/2023 - 12:55

Podróże koleją małopolską i śląską na jednym bilecie. Regionalni przewoźnicy porozumieli się

Przewoźnicy kolejowi znów się jednoczą, bo w końcu dotarło do nich, że mozaika cen biletów, uprawnień i regulaminów jest nie tylko niewygodna dla pasażerów, ale szkodzi im samym – zwłaszcza tym działającym regularnie. Porozumienie podpisane przez Koleje Małopolskie z Kolejami Śląskimi o wzajemnym honorowaniu biletów ten trend utrwala.

Unia Europejska stawiająca mocno na odbudowę jak najgęstszej siatki połączeń kolejowych oraz maksymalną integrację sektora transportu, co wspiera odpowiednimi dotacjami w rozbudowę linii kolejowych i taboru, zachęca wszystkie podmioty działające w tej branży do jak najdalej idącej współpracy. Apele te dotarły też do dwóch przewoźników regionalnych operujących na południu naszego kraju: porozumienie zawarły Koleje Małopolskie (KMŁ) i Koleje Śląskie (KŚ).

Porozumienie przewoźników kolejowych: dlaczego tak trudno je zawrzeć

Niestety, taką współpracę – choć skłaniają do niej procedury europejskie – znacznie utrudnia prawo działające w Polsce.


Koleje Małopolskie (KMŁ) działają w oparciu o umowę zawartą z samorządem województwa małopolskiego jako organem administracji publicznej zobligowanym nie tylko do organizowania, ale i dotowania regionalnych kolejowych przejazdów pasażerskich. Dotowanie z kolei umożliwia fakt, iż takie lokalne przejazdy pasażerskie mają status wykonywanych w ramach świadczenia usług publicznych.


I właśnie to dotowanie jest najczęściej przeszkodą nie do przeskoczenia, zwłaszcza gdy przychodzi do wzajemnych rozliczeń.
Właśnie umowa między KŚ a KMŁ dotyczy zarówno wzajemnego honorowania biletów na odcinkach Kraków Główny-Trzebinia oraz Chabówka-Zakopane, ale i rozliczania przychodów.

Przewoźnicy chcą większej dostępności usług przewozu pasażerskiego

Ponadto umowa została zawarta w trybie bezprzetargowym co było możliwe dlatego, iż w odpowiedzi na inicjatywę KŚ żaden inny podmiot niż KMŁ nie jest w stanie realizować takiego przedsięwzięcia na tym terenie – ze względu na zasięg realizowanych połączeń oraz gęstość obsługiwanych stacji i przystanków osobowych.


Jak poinformowali Przewoźnicy po zawarciu umowy, kierowała nimi właśnie promowana przez Unię Europejską idea rozszerzania dostępności usług pasażerskiego przewozu kolejowego oraz wzgląd na integrację transportu publicznego. ([email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu