Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
23/01/2017 - 09:50

Nowy Sącz: Nawet mega smog nie da nam autobusów za darmo?

Co i rusz w wypowiedziach naszych Czytelników pojawia się sugestia, by Nowy Sącz walcząc ze smogiem zaoferowało mieszkańcom darmowe przejazdy autobusami komunikacją miejską. Czy jest na to szansa? Pytamy prezydenta Ryszarda Nowaka.

Odczyty z pyłomierzy dowodzą jednoznacznie: zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu są efektem grzania w „kopciuchach”. I  choć Urząd Miasta w ramach programu Kawka dał sądeczanom możliwość wymiany już ponad 600 pieców i już uruchomiło program, dzięki któremu kolejnych 220 będzie można wymienić na piec gazowy lub wpięcie do sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej, to gros sądeczan uważa, że można pójść o krok dalej i w dni, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest największe zaoferować darmowe przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, tak jak zrobił to m.in. Kraków.

Zobacz też: „Kopciuchy” górą? Ekologia zawsze przegra w zderzeniu z kosztami…

- Proces wymiany pieców będzie trwał bardzo długo. Nie nastąpi to z dnia na dzień. Uruchomienie darmowych przejazdów można uruchomić z dnia na dzień. Przecież urzędnicy analizujący dane z pyłomierzy doskonale potrafią wskazać, kiedy z powietrzem będzie najgorzej. I wtedy wystarczy komunikat ze strony Urzędu Miasta – dziś, jutro będzie można jeździć autobusami za darmo, zostawmy auta w domu, nie pogarszajmy sytuacji dodatkowo. Takie działanie buduje też wizerunkową markę miasta. Daje jasny sygnał: jesteśmy naprawdę eko, jesteśmy eko z piecami, ale jesteśmy też eko z transportem, wszyscy pracujemy na to, żeby było w mieście czyściej i bezpieczniej – mówi pan Janusz Kruk. Mężczyzna zastrzega też, że takie działania świetnie wpisałby się w starania MPK o pieniądze unijne na wymianę taboru. Spółka cały czas testuje ekologiczne autobusy: hybrydy, pojazdy elektryczne.

Zobacz też: Autobus to nie baletnica żeby robić piruety! Wszyscy mają serdecznie dość remontu Kolejowej! [WIDEO]

- Nie – mówi stanowczo prezydent Ryszard Nowak i argumentuje: - Proszę pamiętać, że nie możemy robić czegoś kosztem drugiego.

Bo dotacje, które wyrównywałyby spadek dochodów MPK, czyli spółki należącej do miasta musiałby pochodzić z budżetu Nowego Sącza, co tym samym mogłoby spowodować konieczność obcięcia środków na wkład własny miasta choćby wymianę instalacji grzewczych czy na inne oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.

Zobacz też: Ja wydaję krocie na gaz a „kopciuch” i tak robi swoje ...

- Wprowadziliśmy program dofinansowania do wymiany palenisk. Chcemy go dalej kontynuować i chcemy go dalej równie intensywnie prowadzić. Mało tego, bardzo istotne są tez kwestie edukacyjne i nad tym też chcemy popracować mocniej. To jest proces długotrwały. Na zachodzie na czyste powietrze pracowano przez bardzo długie lata. Nie oczekujmy, że w Polsce dojdziemy do tego w ciągu jednego roku – podkreśla samorządowiec.

Warto przy okazji przypomnieć, że radni Nowego Sącza cały czas pamiętają o ekotransporcie i ekokierowcach. Wystarczy przypomnieć propozycje radnych odnośnie budowy parkingu Park&Ride, tak by ograniczyć ruch samochodów w centrum i jego okolicy i zagwarantowania darmowego parkowania dla właścicieli aut elektrycznych.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu