Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
13/06/2016 - 21:10

Nowy Sącz: Milion dwieście tysięcy za autobus?! MPK na to stać? [WIDEO]

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne testuje właśnie autobus marki MAN. Pojazd wart jest ok. milion dwieście tysięcy. To powiew luksusu dla pasażerów? Nie. Testowany MAN to hybryda cichsza i tańsza w eksploatacji niż jakikolwiek autobus w naszym mieście.

Pojazd marki MAN to prawdziwe cacko. Wyposażony jest w napęd hybrydowy. Kosztuje swoje, ale zapewnia trzydziestoprocentową oszczędność w zużyciu paliwa i minimalną emisję spalin. Tak przynajmniej zapewnia producent. 

MAN, który od kilku dni testowo obsługuje najtrudniejsze linie w mieście (na przykład linię nr 7 i linię 23) napędzany jest z dwóch źródeł: silnika EURO 6 i dwóch silników elektrycznych. Jak to działa w praktyce? 

W czasie jazdy działa diesel, podczas zatrzymywania się i ruszania - dwa  silniki elektryczne. System elektryczny ładuje  się sam wykorzystując energię hamowania. - Przy hamowaniu diesel automatycznie się wyłącza. Włączają się silniki elektryczne. Potem rozruch, dużo cichszy niż przy standardowym napędzie. Autobus rusza i po chwili znowu włącza się diesel – tłumaczy obrazowo  Andrzej Górski, prezes MPK.

MPK na razie nie stać na zakup tak drogiego pojazdu. - Ale chcemy być na bieżąco z tym, co jest obecnie najlepsze na rynku. Gdy rozpocznie się podział środków unijnych, chcemy być gotowi i wiedzieć, co chcemy kupić – zaznacza Górski. Testy potrwają do czwartku (16 czerwca).

- Przyjemnie się nim jeździ, ale lepszy był ten Mercedes, który testowaliśmy sześć miesięcy temu. Tamten autobus robił wrażenie soliniejszego - mówi jeden z kontrolerów biletów. 

- Milion dwieście?' Pani żartuje? Za te pieniądze, to tu powiny być skórzane siedzenia. Chociaż rzeczywiście jest bardzo cichy - komentowała pasażerka linii nr 23 (Sucharskiego) obsługiwanej dziś przez MAN-a.

Jeśli jechaliście już tym testowanym autobusem, dajcie znać, jakie są Wasze wrażenia. Ciekawi jesteśmy również jak Wam się jeździ resztą taboru MPK.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ESDziękujemy za przesłanie błędu