Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
02/01/2023 - 12:45

Nowa, rekordowa płaca minimalna. Jedna podwyżka już w styczniu, druga w lipcu

To ma być podwyżka jakiej do tej pory nie było. Od stycznia najniższa pensja będzie wynosić 3490 zł brutto. To wzrost o prawie 500 złotych. Kolejny wzrost minimalnego wynagrodzenia przyjdzie w lipcu.

Pensje w dużych i średnich firmach rosną w szybkim  tempie. Tak wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. W listopadzie ubiegłego roku wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło blisko 6,9 tys.  złotych brutto. Na rękę wychodzi nieco ponad 5 tys. złotych. Oznacza to wzrost o 13,9 procent rok do roku.

czytaj też Trzepnie po kieszeniach tych, co piją i palą. Nowe, wyższe ceny, z nowym rokiem

Do tego nie przystaje ustawowa minimalna pensja za pracę na pełnym etacie, która do teraz wynosiła 3010 zł brutto czyli 2 209,56 zł  na rękę. Z nowym rokiem to mizerne wynagrodzenie rośnie  do 3490 zł brutto.  To pierwsza z podwyżek. Druga będzie w lipcu. Wówczas  najniższa ustawowa pensja wyniesie 3600 zł. W sumie najmniej zarabiający zyskają 590 złotych.  

czytaj też Wierzyć, nie wierzyć… katastroficzne przepowiednie jasnowidzów na 2023 z antychrystem w tle

Więcej będą też zarabiać ci, którzy pracują na umowie o dzieło i umowie zleceniu, bo rośnie też stawka godzinowa. Os stycznia  rośnie do co najmniej 22,80 zł od oraz 23,50 zł od połowy roku. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu