Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
20/03/2023 - 09:20

Nie ma co już składać wniosków o dotację z programu „Mój Prąd” 4.0. Co dalej z dofinansowaniem fotowoltaiki?

Niemal na dwa tygodnie przed upływem terminu wyczerpały się dotacje przewidziane w programie „Mój Prąd” 4.0. Ale jest i dobra wiadomość: kolejna – piąta już – edycja dofinansowania do takich inwestycji gospodarstw domowych rusza wcześniej niż można się było spodziewać, a lista dotowanych przedsięwzięć będzie jeszcze bogatsza.

Co ważne, wkrótce ma ruszyć też podobny program dla przedsiębiorców i firm.

Mój Prąd” 4.0: pieniądze skończyły się przed czasem

W piątek 17 marca, na dwa tygodnie przed planowanym końcem konkursu, wyczerpała się pula środków finansowych przeznaczonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na dotacje z zakresu odnawialnych źródeł energii, przewidziane w czwartej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. 


W sumie było to 380 mln zł, z których dofinansowano ok. 61 tys. wniosków. Ta edycja programu kosztowała rząd znacznie więcej niż wcześniejsze ponieważ dofinansowanie można było uzyskać nie tylko do paneli fotowoltaicznych – jak we wcześniejszych edycjach programu – ale dodatkowo także do urządzeń infrastruktury towarzyszącej, w tym magazynów energii.


Czwarta edycja programu miała zresztą trwać tylko do końca ubiegłego roku, ale ze względu na znaczną pulę środków na dofinansowanie przedłużono do końca marca 2023 r.

Kolejna edycja programu „Mój Prąd”: od kiedy, jakie zmiany

Przedłużenie czwartej edycji programu nie wpłynęło jednak na dalsze plany rządu. Choć spodziewano się powszechnie, że piąta edycja w związku z tym ruszy od lipca, rząd planuje pozostać przy wcześniejszym harmonogramie, który zakładał start programu „Mój Prąd” 5.0 od 1 kwietnia 2023 r.

Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Co ważne, lista inwestycji, które konsumenci będą mogli sfinansować w części ze środków publicznych ma być poszerzona o pompy ciepła. Ponadto znów będzie można uzyskać dotację do budowy kolektorów słonecznych (przypomnijmy, że w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną, kolektory służą do produkcji ciepłej wody użytkowej).

Szczegóły programu „Mój Prąd” 5.0 zostaną ogłoszone już wkrótce (oczywiście natychmiast o nich poinformujemy). Minister Moskwa zapowiedziała też, że w drugiej połowie roku ruszy nowy program mający wspierać – ze środków krajowych i europejskich – inwestycje w odnawialne źródła energii realizowane przez firmy i przedsiębiorców. ([email protected]) ot.pixabay

Dziękujemy za przesłanie błędu