Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
07/09/2020 - 12:05

Muszyna była prymusem wśród samorządów, teraz wpadła w tarapaty

Liderem ubiegłorocznego Rankingu Oceny Aktywności Gmin została gmina Muszyna. Niezależni eksperci przyznali samorządowi aż 133,61 punktów. W tym roku uzdrowisko przeżywa trudny okres, ze względu na pandemię koronawirusa. O wpływie wybuchu pandemii na efektywność pracy samorządu rozmawiamy z Iwoną Wachną.

Muszyna, fot. archiwum Sądeczanina

Ocena Aktywności Gmin to plebiscyt, w którym niezależni eksperci oceniają prace samorządów Subregionu Sądeckiego na podstawie 24 wyznaczników w 4 kategoriach. Dodatkowo określana jest również dynamika zmian, zachodzących w gminie.

W 2019 roku liderem rankingu zostało miasto i gmina uzdrowiskowa Muszyna. W ocenie końcowej samorząd uzyskał ponad 133 punkty, co pozwoliło mu objąć prowadzenie w tabeli. Muszyna uzyskała najwięcej punktów w module pierwszym - Generowanie dochodów. Samorząd uzyskał również trzecie miejsce w module drugim - Pozainwestycyjna działalność gospodarcza. Suma wszystkich punktów uzyskanych w czterech modułach, plus moduł wskazujący na dynamikę zmian, pozwoliła im stanąć na podium rankingu.

W czym gminie pomogła wysoka lokata w Rankingu Oceny Aktywności Gmin?
- Myślę, że buduje to zaufanie społeczne i pewność mieszkańców, że podejmowane decyzje rozwojowe są słuszne i przynoszą efekty, a finanse publiczne są dobrze zarządzane - tłumaczy Iwona Wachna, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego. - Jest to też pozytywny sygnał dla inwestorów, którzy szukają miejsc do ulokowania swoich inwestycji.

Tego rodzaju rankingi powinny motywować samorządy do stałego rozwoju, niż pozwalać osiąść na laurach. - Zawsze podchodzimy do rankingów z dużą dozą dystansu. Traktujemy je raczej jako wskazanie kierunku w jakich obszarach możemy poprawić nasze działania - dodaje Iwona Wachna.

Sytuacja w Muszynie jest jednak dużo gorsza niż w poprzednich latach. Miasto i gmina uzdrowiskowa wiele straciły przez wybuch pandemii, kwarantannę oraz wprowadzenie strefy czerwonej na terenie powiatu nowosądeckiego. - O ile na początku roku (styczeń, luty) liczba turystów była większa niż w ubiegłym roku, utrzymując kilkuletnią, z trudem wypracowywaną tendencję wzrostu, to od marca (kiedy wprowadzono lockdown) widać systematyczny i dramatyczny spadek liczby odwiedzających - mówi Iwona Wachna.

Taka sytuacja mocno odbiła się na finansach gminy. - W maju wpływy z opłaty uzdrowiskowej spadły aż o 98 procent, a  w czerwcu o 95 procent. Bilans wpływów z opłaty uzdrowiskowej od początku roku jest mniejszy o ponad jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Muszyna stara się realizować założone plany, ale w tym roku samorząd przeznaczył wiele środków na pomoc przedsiębiorcom, a przez to pozostałe inwestycje się opóźniają. - Podczas lockdownu staraliśmy się pomóc przedsiębiorcom, stosując ulgi lub zwolnienia z podatków, a także nie pobieraliśmy opłat za najem lub dzierżawę gruntów gminnych. Ponieśliśmy również dodatkowe wydatki na zakup środków ochrony osobistej i sprzętu do dezynfekcji przestrzeni publicznej. Podczas realizacji inwestycji występowały też przestoje na placach budowy wywołane izolacją społeczną czy zachorowaniami wśród pracowników. Pomimo tych niedogodności staramy się wypełnić założone plany - tłumaczy Iwona Wachna.

Czytaj więcej: Mszana Dolna najlepsza w wydatkach na ochronę zdrowia. Czy utrzyma wynik?

Jakie będą wyniki najnowszego rankingu? Efektywność pracy samorządów oceni grono niezależnych ekspertów w Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ocena Aktywności Gmin za 2019 rok już w październiku. (PS)

Patronat honorowy Oceny Aktywności Gmin 2020Dziękujemy za przesłanie błędu