Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
02/09/2020 - 12:15

Mszana Dolna najlepsza w wydatkach na ochronę zdrowia. Czy utrzyma wynik?

Ranking Oceny Aktywności Gmin 2020 już coraz bliżej. 24 wskaźniki w 4 kategoriach pomogą ocenić pracę samorządów. W poprzedniej edycji najlepszy wskaźnik wskaźnik wydatków na ochronę zdrowia per capita osiągnęła Mszana Dolna (miasto). Jak pandemia wpłynie na wyniki w tegorocznym rankingu? Odpowiada burmistrz miasta, Anna Pękała.

Anna Pękała, fot. Archiwum rozmówcy

Miasto Mszana Dolna zajęła szóste miejsce wśród gmin subregionu sądeckiego w Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2019. W ocenie końcowej gmina uzyskała 114,26 punktów. Wśród gmin z powiatu limanowskiego miasto Mszana Dolna uzyskała drugie miejsce.

W poprzedniej edycji plebiscytu ta gmina okazała się najlepsza w wydatkach na ochronę zdrowia per capita. To wskaźnik zaliczany do kategorii "Efekty polityki społecznej". Stan zdrowia jest istotnym czynnikiem, który wpływa na jakość życia każdego człowieka. Dlatego też badacze z Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej włączyli go do rankingu.

Wydatki na ochronę zdrowia jednostek samorządu obejmują zarówno wydatki bieżące, jak i inwestycyjne. Powiązane z wydatkami na ochronę zdrowia, ale nie stanowiącymi nakładów na jego ochronę, są również wydatki na badania i rozwój w dziedzinie zdrowia, kontroli żywności, higieny i wody pitnej, wydatki na szkolenia i kształcenie personelu medycznego oraz na usługi administracyjne w tym zakresie.

Wartość wskaźnika "Wydatki na ochronę zdrowia per capita" dla miasta Mszana Dolna wyniósł aż 75,40. To pozwoliło miastu zostawić inne gminy daleko w tyle. Na drugim miejscu uplasował się Nowy Sącz z wynikiem 49,13. Tegoroczna sytuacja jest jednak wyjątkowa. Wybuch pandemii COVID-19 zaskoczył cały świat, wpłynął również na pracę samorządów.

- Skutki gospodarczo-ekonomiczne pandemii koronawirusa odczujemy tak naprawdę dopiero w drugiej połowie 2020 roku i w latach następnych. Trudno w tym momencie ocenić, jaki realny wpływ wywrze ona na efekty naszej pracy - mówi burmistrz miasta, Anna Pękała. - Wprowadziliśmy pewne oszczędności i spowolniliśmy procesy inwestycyjne.

Czy tegoroczna sytuacja zmieni wyniki Oceny Aktywności Gmin? Burmistrz Mszany Dolnej ostrożnie podchodzi do tej kwestii. - Wydaje mi się, że w tym roku jeszcze nie, ale w latach następnych może mieć znaczący wpływ - odpowiada.

Jak w tym roku poradzi sobie miasto Mszana Dolna, dowiemy się za miesiąc. Wyniki Rankingu Oceny Aktywności Gmin 2020 już 9 października. (PS) Fot. archiwum rozmówcy.

Patronat honorowy Oceny Aktywności Gmin 2020Dziękujemy za przesłanie błędu