Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
07/07/2023 - 16:45

To już pewne: podwyżek stóp procentowych dla złotego w tym roku już nie będzie. Będą za to obniżki: kiedy pierwsza

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na konferencji prasowej w piątek 7 lipca oficjalnie zakomunikował zakończenie procesu podwyżki stóp procentowych dla polskiej waluty. Lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było w tym roku ostatnim, na którym podwyżka stóp była rozważana.

Teraz, jak zapowiedział prezes Adam Glapiński możliwy jest już tylko ruch stóp procentowych w dół.

Kiedy ostatnia podwyżka stóp dla złotego

Ostatni ruch stóp procentowych w górę miał miejsce we wrześniu 2022 r. Od tej pory na każdym kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) rozważano kolejny wzrost stóp procentowych - bo były ku temu poważne przesłanki, zwłaszcza rosnąca wciąż inflacja konsumencka i tak zwana inflacja bazowa. Ta druga to taki nieco sztuczny miernik zmiany cen bo nie uwzględnia się w nim cen żywności oraz nośników energii oraz np. cen regulowanych, a więc takich, które albo nie podlegają mechanizmom rynkowym, albo kształtują się żywiołowo, jak sezonowe zmiany cen produktów rolnych czy zawirowania na giełdach paliwowych.

W konsekwencji choć od października 2022 r. do lipca 2023 r. RPP stóp nie podwyższyła, to jednak taka podwyżka była wciąż możliwa. Zgodnie bowiem z przyjętymi standardami dopiero oficjalne zakomunikowanie zakończenia cyklu ruchu stóp - w górę lub w dół definitywnie zamyka ten cykl.

Taki komunikat prezes NBP Adam Glapiński ogłosił dopiero 7 lipca, dzień po zakończeniu lipcowego posiedzenia RPP. Co dalej.

To już pewne: teraz tylko obniżka stóp dla złotego, ale od kiedy

Jak zakomunikował też na konferencji w piątek 7 lipca prezes NBP, w najbliższych miesiącach RPP będzie rozważać tylko dwie opcje: utrzymanie stóp lub ich obniżenie.

Kiedy nastąpi obniżka? Odpowiedź Adama Glapińskiego jest zgodna z wcześniejszymi zapowiedziami. Gdy inflacja będzie jednocyfrowa, a prognozy kwartalne i bardziej długoterminowe będą wskazywały na jej trend gasnący.

Najbliższe posiedzenie RPP, na którym teoretycznie możliwa decyzja o obniżce cen będzie w pierwszym tygodniu września. W agendzie RPP owszem, jest także posiedzenie sierpniowe, ale z góry założono, że będzie ono niedecyzyjne - o czym przypomniał w piątek 7 lipca prezes NBP.

5-6 września br. gdy zbierze się Rada możemy mieć już informację GUS z szybkiego szacunku inflacji konsumenckiej w sierpniu i z bardzo wysokich prawdopodobieństwem będzie to już inflacja jednocyfrowa. Ale dużo ważniejsze dla RPP będą dane dotyczące inflacji bazowej - te będą dopiero za lipiec i prawie na pewno dla odmiany wciąż jeszcze będzie ona dwucyfrowa.

Pewne jest jedno: prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział w piątek 7 lipca, że pierwsza obniżka stóp będzie w 2023 r. Szef polskiego banku centralnego opowiada się za szybkim obniżaniem stóp, ale tylko wtedy gdy będzie to służyło pobudzaniu wzrostu gospodarczego.

Można dodatkowo przypuszczać, że jeśli do pierwszej obniżki stóp dojdzie już we wrześniu albo w październiku, to z dużym prawdopodobieństwem na jednej obniżce w tym roku się nie skończy. 

[email protected]) fot.archiwum sadeczanin.info  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu