Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/12/2022 - 15:40

Jak za PRL! Straszą spadkami zasilania! Oszczędzaj, rób obiad na kolację...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi apeluje o oszczędzanie energii i to akurat w godzinach szczytu ich poboru. O jakich godzina mowa?

Jak za PRL! Grożą spadkami zasilania! Oszczędzaj, rób obiad na kolację...

Zobacz też: Zobacz, kto jest nowym właścicielem Miasteczka Multimedialnego

Godziny szczytu w poborze energii elektrycznej nie biorą się z „sufitu”. Lwia część społeczeństwa pracuje do godziny 15, 16. Koło godziny 17, zazwyczaj po zakupach, robimy obiad, nasze dzieci zbierają się do odrabiania lekcji. Idą w ruch piekarniki, dodatkowe oświetlenie blatów w kuchni, komputery. Część z nas dopiero włącza pralkę, zabieramy się za odkurzanie. Przyznajcie się – część z Was włącza też wtedy telewizor czy radio, żeby coś w tle „brzęczało”. Zimą, gdy po godzinie 16 jest już ciemno, trudno sobie wyobrazić taki rytm dnia bez sporego poboru mocy.

A tu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi apelują o to, byśmy w tych godzinach akurat oszczędzali na prądzie. - Określenie godzin szczytu ma kluczowe znaczenie, ponieważ właśnie w tych godzinach każdy z nas może najbardziej wspomóc bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej – brzmi fragment stosownego apelu, a starsi z nas mają od razu przed oczami czasy PRL i słynne komunikaty o spadkach zasilania.

Zobacz też: Kto zapłaci mniej za gaz w 2023 roku? Nie ma tu firm, ale są gospodarstwa domowe

- Warto wówczas zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, itp. Zachęcamy również do wyłączania nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zgaszenia zbędnego oświetlenia - apelują specjaliści.

Teraz kilka słów o tym, o których godzinach mowa. - Wyznaczane godziny szczytu są prezentowane na stronie internetowej operatora systemu przesyłowego w formie tabeli w zakładce Godziny szczytu oraz na stronie głównej www.pse.pl w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono na żółto. Jeżeli w ten sposób zaznaczona jest np. godz. 16, wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach 16-17. Jeden z pasków pokazuje godziny szczytu w bieżącym dniu, drugi – na kolejną dobę. Informacje są aktualizowane codziennie przed godz. 17 – czytamy na stronie ministerstwa.

W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

- Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i  unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem - obrazuje Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i  środowiska.

- W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie. Dlatego też ograniczenie zużycia jest najlepszym sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę sytuacji w systemie, na czym korzystamy wszyscy – mówi z kolei Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Jak to się ma do tego, co opisaliśmy – z przekonaniem – wyżej? Ocenę pozostawiamy Czytelnikom. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu