Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
26/10/2019 - 11:05

Jak lokalni politycy dali się razem przerobić na torby na zakupy

Mandaty oficjalnie odebrane, po kampanijnej wojnie opadł już kurz, pozostaje tylko posprzątanie na ulicach. Generalne porządki zaraz po wyborach ogłosił urząd marszałkowski. Niepotrzebne już banery chce przerabiać na torby i plecaki. Akcja spotkała się z szerokim, pozytywnym odzewem.

Komitety wyborcze kilku sztabów przekazały blisko 400 banerów w odpowiedzi na apel wicemarszałka Małopolski Tomasza Urynowicza. Dzięki temu banery, zamiast rozkładać się setki lat, wrócą do mieszkańców jako ekologiczne torby m.in. w ramach działań projektu ekoMałopolska. Część zostanie przekazana do instytucji, które mogą z nich zrobić pożytek.

Czytaj też Wicher na marchew, Durlak na pietruszkę. Drugie życie banerów wyborczych

W powyborczy poniedziałek Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz zaapelował do komitetów wyborczych wszystkich partii, aby zatroszczyć się o banery z tworzyw sztucznych, które zwykle długo po głosowaniu psują krajobraz Małopolski i przyczyniają się do degradacji środowiska.

- Spodziewałem się sporego odzewu, bo wiem, że na podany w komunikacie numer telefonu dzwonili nawet przedstawiciele sztabów wyborczych z województwa pomorskiego, ale setki banerowych płacht w jednym miejscu zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie będą zaśmiecać Małopolski, nie zanieczyszczą środowiska, a warto pamiętać, że taki przedmiot rozkłada się  około 400 lat – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Czytaj też Nareszcie w Sejmie. Pierwsze sweet focie sądeckich posłów debiutantów [ZDJĘCIA] 

Banery zostaną posegregowane i przetworzone na torby i plecaki w duchu up-cyclingu. Część z nich trafi także do instytucji, które mogą je potem wykorzystać.

Czytaj też Superminister Naimski przegrał w Warszawie, bo nie startował w Nowym Sączu? 

Sztaby wyborcze, które jeszcze nie zrobiły porządku z banerami swoich kandydatów, mogą je przekazać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, uzgadniając to wcześniej pod nr telefonu 12 29 90 908.

[email protected] fot. UMWMDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)