Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
28/02/2018 - 12:55

Dworzec autobusowy przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu za 11 mln złotych. Inwestor przyjął wyższą ofertę [ZDJĘCIA]

Dworzec autobusowy przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wybuduje znana sądecka firma Erbet. Oferta złożona przez tego wykonawcę została zaakceptowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, choć przekraczała budżet, który był przewidziany na to zadanie. Budowa nowego dworca, jak szacuje inwestor pochłonie około 11 mln złotych (brutto).

Znana sądecka firma Erbet była jedyną jaka odpowiedziała na zapytanie ofertowe. Jednak koszty realizacji inwestycji oszacowała o ponad milion złotych więcej, niż było to przewidziane.

Andrzej Górski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu tym się jednak nie martwi. Zapewnia, że są pieniądze na to zadanie. Udało się, bowiem wygospodarować dodatkowe fundusze po rozstrzygnięciu przetargu na zakup trzydziestu miejskich autobusów.

Zobacz także: Kto wybuduje sądecki dworzec autobusowy MPK? Wpłynęła jedna oferta

- Firma, na barkach której spocznie budowa nowego dworca autobusowego przy ul. Kolejowej została wybrana – mówi Andrzej Górski, prezes MPK w Nowym Sączu. – Jest to uznany wykonawca – firma Erbet. Nowoczesny dworzec zostanie wzniesiony za cenę 9 mln złotych (netto). Oferta złożona przez Erbet była, niestety wyższa od puli środków, jaką mieliśmy przeznaczone na to zadanie. Udało się jednak wygospodarować pewne finansowe oszczędności. Jest to jedno z przedsięwzięć objętych dużym projektem pn.: "Przebudowa węzła przesiadkowego pełniącego rolę dworca autobusowego przy ul. Kolejowej w Nowym Sączu wraz z budową infrastruktury niezbędnej do obsługi osób korzystających z transportu zbiorowego”.

Wspomniany duży projekt jest realizowany wspólnie z gminą Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu zakupi 30 nowych, ekologicznych autobusów, a także dwa elektryczne. Przy ul. Lwowskiej zlokalizowana będzie też stacja do ich ładowania. Na to ogromne zadanie  udało się pozyskać 40 mln. złotych dofinansowania.

- Zaoszczędziliśmy prawie dwa miliony złotych na zakupie trzydziestu nowych autobusów. Środki te włożyliśmy na pokrycie wyższej oferty, która przekroczyła wartość netto o milion złotych, w stosunku do ceny, którą pierwotnie zakładaliśmy – wyjaśnia Górski.

Koszt budowy dworca przy ul. Kolejowej będzie wyższy o milion złotych, w stosunku do ceny pierwotnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu przygotowuje się do podpisania umowy z wykonawcą. Ma to nastąpić w najbliższych dniach.

Zobacz także: Kto wybuduje nowy sądecki dworzec dla miejskich autobusów?

Dyrektor Górski ma nadzieję, że w przyszłym miesiącu wykonawcy zostanie przekazany plac budowy. Po rozpoczęciu inwestycji trzeba będzie liczyć się, niestety z utrudnieniami.

- Będziemy z wyprzedzeniem informować podróżnych, jak będą zorganizowane odprawy autobusów miejskich, a także odprawy autobusów komunikacji prywatnej – dodaje prezes MPK w Nowym Sączu. – Jeszcze musimy uzgodnić pewne kwestie z Miejskim Zarządem Dróg. W specyfikacji przetargowej było takie założenie, że część tych odpraw będzie musiała odbywać się w tym miejscu podczas trwania budowy. Dlatego też wykonawca będzie musiał tak przygotować harmonogram prac i tak je zorganizować, aby te dwie rzeczy pogodzić.

Firma Erbet ma osiemnaście miesiąc, od dnia podpisania umowy, na zrealizowanie zamówienia. Na wykonawstwo firma zadeklarowała udzielenie 72-miesięcznej gwarancji.

- Jeśli nie pojawią się jakieś przeszkody i jeśli prace będą postępować zgodnie z harmonogramem, to nowy dworzec ma być gotowy w przyszłym roku – stwierdza prezes sądeckiego MPK.

[email protected], projekt firma MERiTUM PROJEKT z Katowic – arch. MPK., Fot. ES.

Dworzec MPK w Nowym Sączu
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu