Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
21/09/2015 - 07:10

Dwa parkingi przy ul Romanowskiego, jeden przy al. Piłsudskiego. W Nowym Sączu kierowcom ma być lżej

Ratusz zapowiada remont bezpłatnego parkingu przy rynku (pod restauracją Panorama na ul. Romanowskiego), budowę nowego i płatnego obok tej restauracji (będzie przetarg na 10-letnią dzierżawę) oraz przebudowę zapuszczonego placu przy al. Piłsudskiego, obok pumptracku. Zamiast pochwał prezydent miasta spotkał się jednak z falą krytyki.

Nowosądeccy radni przegłosowali uchwałę, w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu na 10 lat działki obok hotelu i restauracji Panorama. Jej projekt złożył prezydent miasta, na wniosek jednej ze spółek. Przy okazji wprowadzono zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Zmiany obejmą także ulicę Romanowskiego, gdzie ma powstać nowy parking. Zgodnie z tym planem, to jedyna inwestycja, jaka może powstać w tym miejscu.

Chodzi o działkę znajdującą się obok, a nie jak wcześniej informowaliśmy, pod restauracją Panorama. Na razie, jak powiedział prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, na tej 33-arowej działce są same chwasty. Teren ten zagospodarować chciałaby spółka Przedsiębiorstwo Turystyczne Poprad-Koda, która jest właścicielem Panoramy.

- Miasto i tak nic nie będzie z tym terenem robić. Nie mam zamiaru chodzić potem po różnych instytucjach i tłumaczyć dla kogo to buduję, tak jak było z rondem przy Trzech Koronach – stwierdził prezydent Nowak. – Nie będziemy inwestować w ten parking i zdania nie zmienię – oświadczył.

To nie spodobało się opozycji w Radzie Miasta. Radni PO namawiali prezydenta, by nie oddawał tego terenu w dzierżawę prywatnej firmie, bo miasto nic na tym nie zyska parking i tak będzie płatny.

- Nie rozumiem dlaczego to miasto nie może samo zainwestować w budowę parkingu i czerpać z niego korzyści, tylko przekazuje się obiekt jakiejś spółce na 10 lat. Po co ci pośrednicy? – dopytywał się Grzegorz Fecko.

Pior Lachowicz zastanawiał się natomiast nad opłacalnością tej dzierżawy z punktu widzenia interesów miasta. - Dlaczego nie przygotowano analizy ekonomicznej?- dziwił się.

- Rozumiem, że chce się pomagać swoim przedsiębiorcom, którzy tu płacą podatki, a nie obcym, z innego miasta. Ktoś ma hotel i chce podnieść jego standard przez możliwość płatnego parkowania  obok tego hotelu i restauracji. a przy okazji na tym zarobić. Ja to rozumiem - dodał Józef Hojnor. - Przypominam jednak, że kilka lat temu podjęliśmy podobną uchwałę dotyczącą przekazania terenu gdzie miał funkcjować m.in basen, który teraz nie jest dostępny dla mieszkanców. Nie była to dobra decyzja – przyznał.

Urzędnicy z ratusza tłumaczą, że teraz przyjęto idealne rozwiązanie, które powinno zadowolić wszystkich: - Dzierżawca wybrany zostanie w otwartym przetargu ustnym po licyctacji. Mamy już sygnały, że zainteresowane będą także inne firmy, spoza Nowego Sącza. Założenie jest takie, że dzierżawca inwestuje w parking a po 10 latach znów może on wrócić do miasta. Miasto nie musi angażować własnych środków w powstanie tej inwestycj, a poprawimy liczbę miejsc parkngowych w centrum. W ogłoszeniu o przetargu zobowiążemy przyszłego najemcę do wykonania tej inwestycji według precyzyjnego harmonogramu z przekazaniem, po zakończeniu trwania 10 letniej umowy, wszelkich poczynionych nakładów bez możliwości roszczeń finansowych.

A co z bezpłatnym parkingiem, już działącym pod restauracją na ul. Romanowskiego?

- Musi zostać powiększony i przebudowany a to już jest nasze zadanie i zupełnie inna kwestia – tłumaczy prezydent Nowak.

Radni Platformy krytykują ten pomysł: - Potencjalnie lepszy teren pod parking oddajemy w dzierżawę i bierzemy na siebie koszty przebudowy mniej atrakcyjnego miejsca do parkowania i to bezpłatnego? Gdzie tu sens? – pytają.

Tymczasem ratusz przygotowuje się też do remontu kolejnego miejsca do prakowania, tym razem przy al. Piłsudskiego, obok budowanego właśnie rowerowego toru przeszkód. Parking powinien być odnowiony do końca października. 

BOS

Fot: BOSDziękujemy za przesłanie błędu