Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/05/2023 - 11:50

Czy w 2024 roku prąd drastycznie zdrożeje i czy rząd zamrozi znów ceny dla gospodarstw domowych

Z wyliczeń rządu wynika, że w tym roku płacimy za energię elektryczną o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, ale to tylko dzięki zamrożeniu cen dla gospodarstw domowych i tak zwanych podmiotów wrażliwych. Co stanie się gdy skończy się 2023 rok i obecne przepisy blokujące wzrost energii elektrycznej przestaną działać?

Choć obecnie rynek energii elektrycznej nieco się uspokoił, to krajobraz po bitwie o energię na zimę wygląda katastrofalnie: w całej Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej niemal się podwoiły. Polska dzięki zastosowaniu tarcz ochronnych dla gospodarstw domowych i małych firm wypada na tym tle wyjątkowo korzystnie.

Co z cenami prądu w 2024 roku dla gospodarstw domowych

Unia Europejska nie rezygnuje w wdrażania programu Fit for 55, co oznacza drastyczne obniżanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zwiększenie opłat za ich emisję tam gdzie nie da się jej uniknąć.


Polska przez ciągłe uzależnienie energetyki i całej gospodarki od paliw kopalnych, w tym szczególnie węgla jest w jednej z najgorszych sytuacji w Europie.


Według wicepremiera Jacka Sasina już teraz opłaty za emisję stanowią 30 proc. ceny energii elektrycznej w Polsce i choć rząd chce przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła – w tym zwłaszcza w farmy wiatrowe – oraz w energetykę jądrową, w najbliższym czasie udział tej opłaty sankcyjnej w cenie prądu się podwoi i wyniesie 60 procent.


Rząd deklaruje jednak, że będzie chronił gospodarstwa domowe przed drastycznym wzrostem cen prądu dla domowych budżetów, nawet za cenę 100 miliardów złotych w najbliższych latach.

Będzie zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w 2024 roku?

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił w imieniu rządu, że po zakończeniu 2023 roku i ustaniu działania tarcz osłonowych ceny prądu dla gospodarstw domowych nie pójdą mocno w górę.


Pewne jest, że rząd podejmie podobne działania osłonowe jak na ten rok, ale szczegóły zostaną ustalone dopiero w ostatnim kwartale 2023 r. gdy będzie można bardziej przewidzieć jak mogą kształtować się ceny gazu i prądu w 2024 roku.


W przyszłym roku według deklaracji wicepremiera Jacka Sasina kontynuowane będą także działania rządu majće na celu ochronę także tak zwanych instytucji wrażliwych oraz małych i średnich przedsiębiorstw przed nadmiernym wzrostem cen energii elektrycznej. ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu