Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
02/09/2023 - 09:50

Coraz mniej zysku z fotowoltaiki. Za prąd z domowych instalacji płacą teraz coraz mniej. Dlaczego

W systemie net-billingu rozliczanych jest już ponad 200 tys. właścicieli instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych w gospodarstwach domowych. Od kilku miesięcy dostają oni coraz mniej za nadwyżki energii odprowadzane do sieci. To sprawia, że na zwrot zainwestowanych w prywatną elektrownię pieniędzy trzeba będzie czekać dłużej niż w planie.

Niewykluczone jednak, że wszystko zmieni się już w przyszłym roku, gdy nadwyżki prądu dostarczanego do sieci w ramach net-billingu będą rozliczane w innym systemie.

Teraz gospodarstwa domowe dostają za prąd trzy razy mniej niż we wrześniu. Dlaczego

W kwietniu ubiegłego roku zmieniło się prawo i wszyscy, którzy zostali z fotowoltaiką przyłączeni do sieci teraz rozliczają się według zasady net-billingu, inaczej płacąc za prąd pobierany z sieci, a inaczej za energię elektryczną wytwarzaną przez własne instalacje, której nadwyżki za pośrednictwem tej sieci sprzedają.

Przy sprzedaży cena ustalana jest raz na miesiąc i jest nią średnia z transakcji sprzedaży prądu na Towarowej Giełdzie Energii z poprzedniego miesiąca. Jest to tak zwana rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm).

W lipcu na cena spadła  z 454,62 do 440,38 zł za jedną MWh (megawatogodzinę).

Jak podaje portal Gramwzielone, podana w lipcu średnia cena RCEm za czerwiec wyniosła 454,62 zł/MWh i była wyższa od podanej miesiąc wcześniej średniej ceny za maj o 73,18 zł/MWh.

Jeszcze większa różnica w zyskowności sprzedaży prądu z prywatnych przydomowych elektrowni występuje w skali roku. Cena energii RCEm wynosiła 799,79 zł/MWh.

Najwyższa cena w dotychczasowej historii rozliczeń w systemie net-billingu została podana przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego we wrześniu zeszłego roku i dotyczyła sierpnia 2022 r. Wyniosła 1017,27 zł/MWh.

Obecna jest więc prawie trzy razy niższa niż we wrześniu ubiegłego roku.

Czy system rozliczeń znów się zmieni?

W systemie net-billingu rozliczani są wszyscy, którzy dokonują przyłączeń fotowoltaiki do sieci od 1 kwietnia 2022 r. Prawie milion gospodarstw domowych, które fotowoltaikę przyłączyło przed tym terminem nadal korzysta - z zachowaniem przez 15 lat praw nabytych - z systemy net-metering.

Według tego systemu prosument przekazuje do sieci nadwyżkę energii, którą może odebrać w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub zmniejszonej produkcji własnej. Wymiana odbywa się w stosunku 1:0,8 (instalacje do 10 kWp) lub 1:0,7 (instalacje powyżej 10 kWp). Zatem za 1 kWh wysłany do sieci można pobrać 0,7 lub 0,8 kWh. Ten typ wymiany to net-metering, czyli bezgotówkowa wymiana odpowiednich porcji energii.

Obecny system net-billingu polegający na ustalaniu ceny na cały miesiąc zmieni się od 1 lipca 2024.

Będzie to docelowy system rozliczeń oparty o odrębne rozliczanie energii wprowadzonej do i pobranej z sieci. Wartość energii wprowadzonej do sieci ustalana będzie według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego.

Wyznaczanie tych cen będzie należało do operatora rynku informacji energii (PSE), który już dzisiaj wyznacza takie ceny, ale na cały miesiąc.  ([email protected]) fot. ulleo/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu