Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
14/06/2019 - 12:55

Ale z tego zrobili cacko! Dworek w Marcinkowicach nie do poznania [ZDJĘCIA]

Zabytkowy dworek w Marcinkowicach już jest po remoncie. Piękne, umeblowane sale prezentują się niezwykle okazale. Jest teraz naprawdę pięknie.

Dworek znajduje się na terenie Zespołu Szkół w Marcinkowicach. W poprzednich latach został odrestaurowany parter, teraz przyszedł czas na piętro. To już wreszcie koniec remontu i obiekt został oficjalnie otwarty. Przecięcia wstęgi dokonał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Alicja Wąsowicz i ks. prałat Józef Babicz, który przekazał zabytkowe wyposażenie wnętrz.

- To zabytkowy obiekt, dwór rodziny Alberta Faucka, a później Olgi i Stanisława Morawskich – mówił ks. Sebastian Musiał. – W tym miejscu i przy tym stole gościli między innymi marszałek Józef Piłsudski i marszałek Edward Rydz Śmigły. Dzięki staraniom i zabiegom wielu osób, do dworu powróciło zabytkowe, oryginalne wyposażenie, które stanowi cenną pamiątkę i świadectwo minionych czasów.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do podziękowania tym osobom i do zaprezentowania bogatych wnętrz dworku.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o remont tych pomieszczeń – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Cieszę się, że nareszcie doszło to do skutku. To piękne i historyczne miejsce. Dzięki księdzu prałatowi Józefowi Babiczowi udało się uratować meble, które dawno temu były już przeznaczone na zniszczenie i spalenie. Teraz będą służyć kolejnym pokoleniom i przypominać o historii rodu Morawskich. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło.

Sale poświęcił proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach ks. Tadeusz Celusta.

Ekspozycja zawiera m.in.: fotografie, rękopisy i dokumenty związane z rodziną Faucków, Morawskich i Sikorskich, światłodruki z lat 30. ubiegłego wieku z cyklu „Podhale w obrazach”, akwarele strojów małopolskich oraz mapę katastralną Marcinkowic z 1846 r. Ponadto, w salach znalazło się wyposażenie dworu Morawskich – jest część wypoczynkowa (kawowa), część jadalna i gabinet właściciela. Całość ekspozycji meblowej, jak również część kolekcji obrazów i światłodruków została podarowana przez ks. prałata Józefa Babicza, dotychczasowego dysponariusza tego wyposażenia.

Niedawno powołano Fundację im. Alberta Faucka, która będzie opiekować się dworem i kolekcją. W jej skład wchodzą: Monika Fikiel Szkarłat, Alicja Wąsowicz, ks. Sebastian Musiał.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

Zabytkowy dworek w Marcinkowicach już jest po remoncie. Piękne, umeblowane sale prezentują się niezwykle okazale
fot. Maria Olszowska


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)