Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
01/03/2020 - 12:45

Aleksander Rybski uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski!

Dziś, 1 marca br. w Małopolskim Centrum Kultury Sokół odbyła się długo wyczekiwana przez mieszkańców Sądecczyzny gala finałowa plebiscytu Sądeczanin Roku 2019, podczas której dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słowom uznania nie było końca.

W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak uroczyście wręczył Aleksandrowi Rybskiemu odznaczenie za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie oświaty i edukacji – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Laudację wygłosił Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu Andrzej Padula. 

- Chciałem podziękować za odznaczenie, które przyjmuję jako odznaczenie dla szkoły. I Liceum Ogólnokształcące było dla mnie drugim domem - mówił wzruszony Aleksander Rybski. - Szkoła dała wiele nie tylko mnie, ale także innym wybitnym sądeczanom. Bo - jak mawiał Jan Długosz - każdy jest dłużen Ojczyźnie swej tyle, na ile go stać. Dziękuję!

Mgr Aleksander Rybski pełnił funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu przez 27 lat, co czyni z niego osobę najdłużej kierującą szkołą na tle dyrektorów innych nowosądeckich placówek. Posiada on wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, a sukcesy osiągane przez uczniów i nauczycieli pracujących pod jego kierunkiem rozsławiły nasze miasto i region w całej Polsce.

Pod jego kierownictwem szkoła przez wiele lat zajmowała pierwsze miejsca w rankingu liceów województwa nowosądeckiego, a następnie niezmiennie plasowała się w pierwszej dwudziestce najlepszych liceów Małopolski. Dzięki jego działaniom szkoła wzbogaciła się o nowy pawilon dydaktyczny, wielofunkcyjne boisko i przeszła generalny remont. W 1999 roku przy I LO powołał do życia Gimnazjum nr 1.

Aleksander Rybski przez wiele lat pracował w zespołach powoływanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i Kuratora Oświaty przygotowujących zestawy zadań do matury z matematyki i prowadzących szkolenia dla egzaminatorów maturalnych.

Działalność Aleksandra Rybskiego wykracza poza kwestie związane z dydaktyką i funkcją dyrektora szkoły, bowiem jest on aktywnym działaczem lokalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń, między innymi Towarzystwa Szkół Twórczych, Stowarzyszenia Szkół Aktywnych oraz Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza.

Był również inicjatorem różnych form upamiętnienia wybitnych postaci związanych z Sądecczyzną, jak choćby tablic pamiątkowych w budynku sądeckiej ,,Jedynki”, poświęcone m.in. generałowi Franciszkowi Gągorowi, Zygmuntowi Piotrowskiemu, Janowi Flisowi i Antoniemu Sitkowi. W uznaniu zasług dla społeczności lokalnej Aleksander Rybski był dwukrotnie nominowany do tytułu „Sądeczanin Roku”, plebiscytu organizowanego przez Fundację Sądecką.

Został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” i Złotym Jabłkiem Sądeckim. Dziś został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

k.kos@sadeczanin.info, fot. Adrian MaraśDziękujemy za przesłanie błędu