Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
26/02/2023 - 19:30

Sądeczanin Roku 2022: przeczytaj laudację dla Dariusza Popieli. Dlatego wygrał megaplebiscyt

- Dariusz Popiela to człowiek, którego nikomu w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie przedstawiać nie trzeba - światowej klasy zawodnik, nieprzerwanie od 20 lat reprezentuje barwy Polski na wszystkich ważnych międzynarodowych imprezach sportowych; Pucharach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich - tak o Sądeczaninie Roku 2022 mówił prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel. Poniżej pełna treść laudacji, wygłoszonej przez prezydenta podczas wielkiej gali pebiscytu Sądeczanin Roku w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

Dariusz Popiela to niekwestionowany mistrz, jako jedyny w historii polskich kajaków slalomowych jest dziesięciokrotnym, indywidualnym złotym medalistą Mistrzostw Polski. Na Igrzyskach w  Pekinie wywalczył ósme miejsce i będzie też walczył o przepustkę do najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024, gdzie jego celem jest nie tylko udział, ale walka o  medale tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezy sportowej.

Dariusz Popiela jest również dwukrotnym wicemistrzem Europy seniorów i  wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, Pucharów Świata i Mistrzostw Europy. Jest swoistym kajakowym ambasadorem Nowego Sącza i całej Sądecczyzny nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Już tych kilka faktów, w świetle których widać z jak wybitnym sportowcem mamy do czynienia, byłoby wystarczającymi przesłankami do uhonorowania Pana Dariusza Popieli najwyższymi zaszczytami.
Ale Dariusz Popiela to postać wielowymiarowa, sportowiec, ale również  absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a przede wszystkim to człowiek o niezwykłym zaangażowaniu społecznym.

Dzięki pasji i działalności  Dariusza Popieli  powstał program „Ludzie, nie liczby” w ramach którego od 2017 roku zostało upamiętnionych  z imienia i nazwiska ponad 5000 ofiar Holocaustu, na cmentarzach w Krościenku, Grybowie, Czarnym Dunajcu,  i Nowym Targu. W grudniu ubiegłego roku Dariusz Popiela został za te działania wybrany laureatem Nagrody POLIN 2021 przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.Jeszcze większej determinacji w działaniach Dariusza Popieli, wspartej  przychylnością władz Nowego Sącza, wymagał zrealizowany w naszym mieście projekt pierwszego w Polsce „Skweru Pamięci Ofiar Zagłady”, w którym z imienia i nazwiska upamiętnionych zostało 12 tysięcy mieszkańców Nowego Sącza żydowskiego pochodzenia zamordowanych w okrutny sposób przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej.

Dzięki temu upamiętnieniu Nowy Sącz dołączył do grona europejskich miast takich jak Amsterdam, Wiedeń, czy Paryż, gdzie podobne miejsca pamięci istnieją. Powiem to jeszcze raz – dzięki Dariuszowi Popieli – upamiętniliśmy 12 tysięcy ofiar – mieszkańców Sądecczyzny, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia.

Podkreślić należy, iż Skwer Pamięci Ofiar Zagłady został zaprojektowany i w całości sfinansowany z  prywatnych środków, w dużej części pochodzących z nagród, które Dariusz Popiela otrzymał jako sportowiec.

Podczas międzynarodowej uroczystości w 80. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej Nowego Sącza w ramach nazistowskiej Akcji Reinhardt, dzięki staraniom Dariusza Popieli Nowy Sącz gościł blisko 100 potomków ofiar przybyłych USA, Australii, Izraela, Austrii i Niemiec.

Dariusz Popiela to również główny bohater dokumentalnego filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos Światła” którego sądecka premiera odbyła się w dniu otwarcia Skweru Pamięci, a którego pokazy w Polsce, Australii, Izraelu, USA to olbrzymi wkład na rzecz dialogu i budowania mostów jak i nieoceniony wkład w promocję Nowego Sącza i Sądecczyzny na całym świecie.Dariusz Popiela to nie tylko światowej rangi sportowiec, ale przede wszystkim wyjątkowej wrażliwości człowiek, dzięki któremu Sądeczanie otrzymali „Skwer Pamięci Ofiar Zagłady”, będący czytelnym znakiem dopełniającym niedopowiedzianą do niedawna historię naszego miasta.

Jako prezydent Nowego Sącza jestem dumny, że mamy takiego mieszkańca, jako nowosądeczanin szanuję Go i podziwiam - dlatego proszę, aby przyjął tytuł Sądeczanina Roku jako wyraz naszego - mieszkańców Sądecczyzny - uznania i podziękowania. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu