Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
15/05/2022 - 23:55

Sądeczaninem Roku 2021 został rekordzista świata w ratowaniu ludziom życia

- Pytany, czy uda mu się oddać sto litrów krwi, z pokorą odpowiedział, że zrobi to chętnie, jeśli tylko Bóg pozwoli. No i Bóg pozwolił. Andrzej Lis od 48 lat ratuje ludziom życie. Bezinteresownie dzieli się z innymi bezcennym lekiem, który potrafi produkować tylko ludzki organizm. Jest rekordzistą Polski i świata w oddawaniu pełnej krwi. Teraz pobił kolejny rekord. Wygrał plebiscyt na Sądeczanina Roku 2021. Zebrał blisko 45 tysięcy głosów!

Sala widowiskowa starosądeckiego Centrum Kultury im. Ady Sari po prostu pękała w szwach, a w pierwszym rzędzie oni, bohaterowie wielkiej gali plebiscytu na Sądeczanina Roku 2021.  Ludzie nadzwyczajni, nietuzinkowi. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy oddali serce lokalnym sprawom i lokalnej społeczności i tacy, którzy stali się wyjątkowymi ambasadorami swojej małej ojczyzny.

- Na Sądecczyźnie jest wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcili jej swoje najlepsze lata i cieszą się szacunkiem otoczenia,  choć często nie są szeroko znani. A tak naprawdę to oni są solą naszej ziemi. Ten plebiscyt daje szanse na to, żeby pokazać ich dorobek– mówił gospodarz gali Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin i przewodniczący konkursowej kapituły. Nasz region  takimi ludźmi stoi. To ogromny powód do dumy – dodał Berdychowski.

Ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Sądeczaninem Roku 2021 został  Andrzej Lis, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Starym Sączu, który od blisko pięćdziesięciu lat ratuje ludziom życie.

obejrzyj wywiad z Adamem Lisem Przeliczyli wiadra oddanej krwi Andrzeja Lisa z Sącza na ludzkie życie [WIDEO] 

Dlaczego to właśnie on podbił serca mieszkańców Sądecczyzny i zyskał najwięcej głosów? – Pytany, czy uda mu się oddać sto litrów krwi, z pokorą odpowiedział, że zrobi to chętnie, jeśli tylko Bóg pozwoli - mówiła wygłaszająca laudację na cześć zwycięzcy plebiscytu Violetta Nowak, dyrektor szkoły podstawowej w Starym Sączu. -  Dziś wiemy, że w wciągu 48 lat zdołał oddać innym właśnie tyle tego bezcennego leku, produkowanego tylko przez ludzki organizm.   

 

Sam Adam Lis  swoim zwycięstwem był ogromnie zaskoczony i wzruszony. - Na myśl  mi nie przyszło, że to mogę być ja.  Jednak tę nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi dobrej woli. Dla krwiodawców, dla wolontariuszy, dla wszystkich fundacji, z którymi mam zaszczyt współpracować, takimi jak „Będzie dobrze” czy „Bratnia dusza” – mówił zajmując honorowe miejsce w ogromnym czerwonym fotelu. - Sam człowiek może trochę  zrobić, kiedy jest grono ludzi, zrobi więcej, ale kiedy jest taki ogrom ludzi jak krwiodawcy i wolontariusze , to  jeżeli sobie coś postanowią, zrobią wszystko – mówił Andrzej Lis.  

   

Owacjom nie było  końca. Przy wtórze lachowskiego zespołu „Starosądeczanie ” publiczność i pozostali laureaci plebiscytu odśpiewali mu gromkie „Sto lat” oraz „Wszystkiego dobrego,  życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez serce Maryji”.

W czynieniu dobra Andrzej Lis jest nie tylko rekordzistą Polski. Został też uznany za światowego rekordzistę. Akcję udokumentowano, a wyczyn zgłoszono do Księgi rekordów Guinnessa.

Ilu ludziom uratował życie? Honorowy krwiodawca oddaje jednorazowo 450 ml krwi. Dokładnie tyle potrzeba, by uratować życie trzech osób. Nie poprzestaje na tym ciągłym dzieleniu się cząstką siebie z innymi.  Jest niezmordowany w propagowaniu  wśród innych tej szlachetnej idei.

Tegoroczna edycja plebiscytu była wyjątkowa. Oddano blisko 60 tysięcy głosów! Dokładna liczba to 58082, na co złożyły się wrzucane do urny kupony zamieszczone w miesięczniku "Sądeczanin”, formularze tektoniczne i głosy oddane za pomocą sms-ów.  Andrzej Lis i tu był rekordzistą. Zewrał 44 tys. 872 głosy! ([email protected]) fot. jm, AM 

***

Laureaci plebiscytu na Sądeczanina Roku 2021 Tomasz Brotoń, Tomasz Jarosz. ksiądz Jerzy Jurkiewicz, Michał Kądziołka, Małgorzata Kmiecik, Tadeusz Lelito, Andrzej Lis, Mieczysław Łomnicki, Bartłomiej Orzeł, Jan Pawłowski, Jarosław Pawłowski, Bogusława Pietrzak, Dariusz Popiela, Anna Pych, Anna Radzik, Stanisław Radzik, Adam Tlałka, Dariusz Woźniak.Dziękujemy za przesłanie błędu